Nusra komutanı(!) Esad'ın askeri çıktı...

Alman Focus dergisinin Nusra komutanı olduğu iddia edilen ancak inandırıcı bulunmayan röportajı ile ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Alınan bilgilere göre, Nusra komutanı gibi gösterilen kişi, Esad rejim askerlerinden Ahmet El Şeyh

Nusra komutanı(!) Esad'ın askeri çıktı...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Alman Focus dergisinin 'Nusra komutanı' olarak sunduğu ancak pek inandırıcı bulunmayan röportajla ilgili tartışmalar sürüyor. Sosyal medya hesaplarına düşen bilgiye göre, Nusra komutanı olarak gösterilen kişi Esad rejimi askerlerinden Ahmet El Şeyh olduğu ifade edildi.

Röportajda Abu al-Ezz kod adlı kişi ABD'nin örgüte başta BGM-71 TOW tanksavar füzeler olmak üzere çok sayıda silah gönderdiğini iddia edilmişti. Jürgen Todenhöfer imzalı röportajda ABD, Rusya ve BM tarafından terör örgütü olarak kabul edilen El Nusra'ya silah verilmesine herhangi bir örgütün aracılık edip etmediği sorusuna örgüt komutanı olduğu iddia edilen kişi, “Füzeler, doğrudan bize verildi. Amerikalılar bizim yanımızda" cevabını vermişti.

Ancak röportajda yüzü kapalı olan komutanın El Nusra ile ilgisi olmadığı, daha önce hiç adının duyulmadığı ve örgüt adına eylemlerde bulunmadığı ifade edilerek röportajın düzmece olabileceği kaydedilmişti. Alman dergisinin röportajının, rejimin hakimiyeti altındaki bir bölgede gerçekleştiği de ortaya çıkmıştı.

Öte yandan komutan olduğu iddia edilen kişinin sol elinin orta parmağına altın şövalye yüzüğü takması da söz konusu kişinin El Nusra ile ilgisi olmadığının işareti olarak kabul edilmişti. Selefi eğilimi olan Nusra’nın yöneticilerinin takması haram olan altın yüzük kullanması akla muhal bulunmuştu

Amerikan yönetimi de, El Kaide'den ayrıldığını ve ismini değiştirdiğini açıklayan El Nusra'nın, kendileri için hala terör örgütü olduğunu vurguluyor.

Röportajı gerçekleştiren Alman gazeteci Jürgen Todenhöfer ise DAİŞ'in kendi bölgesinde bir süre yaşamasına izin verdiği ilk ve tek gazeteci olarak biliniyor. 

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2016, 14:23
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35