banner39

Nusra ve ÖSO ortak operasyonla İdlib'e girdi

Nusra Cephesi, ÖSo ve Aksa Askerleri, ortak bir operasyonla İdlib'e büyük bir saldırı başlattı, çatışmalarda en az 30 rejim askeri öldü. Muhaliflerin İdlip Valiliği'ne girdiği söyleniyor

Ortadoğu 27.10.2014, 14:45 27.10.2014, 15:37
Nusra ve ÖSO ortak operasyonla İdlib'e girdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Aksa Askerleri ve Nusra Cephesi'nin ortak operasyonu sonucu  İdlib'de  Esad güçlerinin kalesi olarak bilinen bazı hedeflerin muhaliflerin eline geçtiği bildirildi. Çatışmalarda Esad güçlerinden en az 30 asker hayatını kaybetti.

Suriye Genel Devrim Konseyi'nden (SRGC) yapılan açıklamada söz konusu operasyonun Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Nusra Cephesi ve Aksa Askerleri gruplarının işbirliğiyle yapıldığını kaydetti.

Operasyonda silahlı muhalif birliklerinin "kent merkezindeki valilik binasının denetimi sağladığı" ifade edilen açıklamada, ÖSO'nun valilik binası çevresinde yaşanan çatışmalarda ikisi üst düzey subay olmak üzere en az 30 Esad askerini öldürdüğü vurgulandı.

İDLİB 2012 YILINDA ÖSO TARAFINDAN ALINMIŞTI

İdlib 2012 yılında ÖSO öncülüğünde başlatılan operasyonlar sonucu muhaliflerin eline geçmişti. Ancak daha sonra rejim tarafından düzenlenen saldırılar sonucu İdlib'in önemli bir bölümü tekrardan rejim güçlerinin eline geçmişti. 

El Nusra, ÖSO ve Aksa askerlerinin bu sabah yoğunlaştırdığı operasyonlar sonucu, kentteki valilik binası ve bir polis karakolu ele geçirildi. 

İdlib çevresinde yaşanan çatışmalarda yönetim karşıtlarının 2 tankı ele geçirdiği ve 3 tankla çok sayıda askeri aracı imha ettiği belirtilirken, ÖSO ve Nusra Cephesinin kent çevresinde stratejik önemdeki sanayi bölgesindeki kontrol noktası ile Abud kavşağındaki askeri kontrol noktasını denetimi sağlayarak kent merkezine kadar ulaştığı aktarıldı.

SRGC açıklamasında, ÖSO'ya bağlı birlikleri sabaha karşı çok gizli bir operasyonla İdlib kentini kuşatarak tüm stratejik tepeleri ele geçirdiği ve imdat yollarını kestiği belirtildi.

Muhaliflerin kent merkezine ulaşmasının ardında şehirde şiddetli patlamaların meydana geldiği iletilen açıklamada, şehirdeki patlamalardan sonra Nusra Cephesinin kentte güney, batı ve kuzeyden girdiği işaret edildi.

ÖSO'nun İdlib operasyon düzenlemesinden sonra Suriye ordusuna ait savaş uçakları ile helikopterlerin İdlib ve çevresindeki ilçe, kasaba, belde ve köyleri yoğun bir şekilde bombaladığına değinen aktivistler, silahlı muhaliflerin İdlib'te Tel Mastuma askeri noktası ile rejim güçlerinin karargah olarak kullandığı birçok noktayı ele geçirdiğini vurguladı.

NUSRA: 12 ASKERİ ESİR ALDIK

Nusra Cephesi'nden yapılan yazılı açıklamada da, savaşçılarının Masdume köyünün geçiş noktasında 12 askeri esir aldığı ve 2 tankı ele geçirdiği bildirildi. Çatışmalarda Suriye ordusuna bağlı onlarca askerin hayatını kaybettiği, Nusra Cephesi'ne bağlı 6 savaşçının öldüğü iddia edildi.

ESAD GÜÇLERİNİN BAĞLANTISI KESİLİYOR

Suriye Canlı Haber Ağı (SLN)  ise muhaliflerin kent merkezinin girişinde bulunan el-Masdume ve el-Masara köylerini, valilik binasını ve sanayi bölgesini kontrol altına aldığını bildirdi.

SLN ayrıca çatışmaların emniyet birimlerinin bulunduğu bölgede, Korniş, Seken Şebabi, Ram ve Sabah Kıti’ geçiş noktalarında devam ettiği kaydedildi. Nusra Cephesi güçlerinin Esad rejimine bağlı unsurlara yardım nakliyatını önlemek için Eriha-İdlibyoluna patlayıcı yerleştirdiği aktardı.

Aktivistler ayrıca muhalif savaşçıların Esad rejimi yanlısı el-Fua köyü ile kent merkezi arasındaki yolu, rejime bağlı askerleri kuşatma altına almak için kestiğini ve rejimin İdlib merkezindeki bazı bölgelerde sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?