banner39

banner35

NYT: İran-Türkiye ilişkileri tehlikeli rotada!

NYT analizinde güçlü ekonomik bağlara sahip olan Türkiye ile İran ilişkilerinin Suriye ve Irak'ta yaşanan gelişmelerden dolayı tehlikeli bir rotada olduğu iddia ediliyor

Ortadoğu 19.12.2016, 12:48 19.12.2016, 19:03
NYT: İran-Türkiye ilişkileri tehlikeli rotada!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye ve Irak'ta yaşanan mezhepsel gerilimler ve vekalet savaşlarının uzun vadede Türkiye ile İran arasındaki ilişkileri etkileyebileceği iddia ediliyor. Özellikle Batı medyasında bu iddiaları destekleyen çok sayıda yönlendirme yazıları yer alıyor.

Bu yazıların son örneği ise New York Times gazetesinde yer aldı. Gazetede bir yazı kaleme alan Ali Vaez, 200 yıllık barış döneminden sonra iki ülke arasındaki rekabetten doğan ilişkilerin rotasının tehlikede olduğunu öne sürüyor. Vaez yazısında "Ortadoğu'nun iki önemli etki alanına sahip ülkesi İran ve Türkiye, bölgenin geleceğini belirlemekte hayati öneme sahipler. İlişkilerin kötüleşmesi durumunda mevcut dinamikler daha büyük kanların döküleceğine işaret ediyor. Hatta gelişmeler çatışmaların doğmasına bile etki edebilir." ifadelerini kullanıyor.

İKİ ÜLKE İLİŞKİLERİNİ DÜZELTMEZSE, KAOS BÜYÜR

Ali Vaez yazısında ayrıca, Suriye iç savaşıyla birlikte Türkiye ve İran arasındaki iletişimin en alt düzeyde olduğunu öne sürdü. Yazar, bölgenin iki büyük gücünün, sınırlı toplantılar ve yüzeysel çözümlerle bir araya geldiğini ancak bu şartlarda çözüme ulaşılamadığını savunuyor. Vaez ayrıca "Erdoğan ve Hamaney, iki ülke arasındaki ilişkileri düzeltmek için üst düzey yetkilileri atamalı. Ve iki ülke temsilcileri istihbarat ve gerilimleri azaltacak kirli bilgilerin engellenmesi için iletişimde olmalı. Bu adımlar Rusya ve ABD tarafından da desteklenebilir" diyerek iki ülkeye öneride bulunuyor.

İRAN'LI ÜST DÜZEY YETKİLİNİN ZİYARETİ ERTELENDİ

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri'nin yarın Ankara'ya yapacağı ziyaretinin ileri bir tarihe ertelendiği öğrenilmişti.

Başbakan Yıldırım, iki gün önce İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı ile Halep'i görüşmüştü.

Suriye konusundaki gelişmeler nedeniyle iki ülke arasında ciddi anlaşmazlıklar olduğu biliniyor.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?