banner39

banner35

O bakan sonunda istifa ediyor

Körfez ülkeleriyle krize neden olan Lübnan Enformasyon Bakanı George Kardahi, ülkesi ile Suudi Arabistan arasında çözüm kapılarını açmak için istifa etmek istediğini duyurdu.

Ortadoğu 03.12.2021, 12:00 03.12.2021, 14:38
O bakan sonunda istifa ediyor

Lübnan ile bazı Körfez ülkeleri arasında diplomatik krize yol açan Lübnan Enformasyon Bakanı George Kardahi, bugün istifasını sunacağını açıkladı.

Bakan Kardahi, dünden bu yana istifa edeceği yönünde çıkan haberlere ilişkin yerel bir televizyona açıklamalarda bulundu.

Başkent Beyrut'taki Enformasyon Bakanlığı binasında öğleden sonra basın toplantısı düzenleyeceğini söyleyen Kardahi, burada istifasını duyuracağını belirtti.

Kardahi, Lübnan ve Suudi Arabistan arasındaki krizin çözümünün kapılarını açmak için istifa etmek istediğini dile getirdi.

Lübnan Enformasyon Bakanı Kardahi, daha önce katıldığı belirtilen ve 27 Ekim'de yayımlanan bir televizyon programında, Yemen'deki tutumu nedeniyle Suudi Arabistan'a yönelik suçlayıcı ifadeler kullanmıştı.

"Hizbullah gibi Husilerin de silahlı bir örgüt olarak kendi toprağını savunduğunu düşünüp düşünmediğine" ilişkin soruya Kardahi, "Tabii ki toprağını koruyor. Şahsi görüşüm, Yemen'de bu savaşın sona ermesi gerekiyor. Savaş uçaklarıyla evler, binalar, köyler ve şehirler saldırılara maruz kalıyor." yanıtını vermişti.

Kardahi'nin özellikle Riyad yönetiminin tepkisini çeken ifadeleri üzerine Lübnan Başbakanı Necib Mikati, yazılı bir açıklama yayımlamıştı. Mikati, Kardahi'nin açıklamalarının hiçbir şekilde Lübnan'ın Arap ülkeleri ve özellikle Suudi Arabistan ile siyasetini yansıtmadığını bildirmişti.

Buna rağmen Suudi Arabistan ve Bahreyn 29 Ekim'de, Kuveyt ve Birleik Arap Emirlikleri 30 Ekim'de, Yemen de 2 Kasım'da Lübnan'daki büyükelçilerini geri çağırmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
3
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?