banner15

Obama, Erdoğan'ı basın için eleştirmiş...

Erdoğan ile arasında 50 dakika süren görüşmeyle ilgili olarak, Obama, Türkiye Cumhurbaşkanına basın özgürlüğünün vazgeçilmezleri olduğunu söylediğini ifade etti

Obama, Erdoğan'ı basın için eleştirmiş...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Obama ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki görüşme, nükleer zirve sonrasında da basının gündemindeydi. Obama, düzenlediği basın toplantısında bu konuda açıklamalarda bulunurken vurgusu basın özgürlüğü üzerineydi

Türkiye’de son bir haftadır tartışma doğuran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Barack Obama’yla görüşüp görüşmeyeceği konusu perşembe gecesi açıklığa kavuşmuş ve Erdoğan, Obama’yla Beyaz Saray’da beklenenden beklentilerden daha uzun süren bir toplantı gerçekleştirmişti. Bu toplantıda neler konuşulduğuna dair iki ülkenin resmi açıklamalarında, "Bölgesel güvenlik, terörle mücadele ve göç konularında ABD-Türkiye işbirliğinin görüşüldüğü, ayrıca IŞİD’i geriletme ve yok etmede ortak çabalar' vurgulanmıştı.

ZİRVE SONU BASIN TOPLANTISI

Washington’da dördüncüsü yapılan Nükleer Güvenlik Zirvesi’nin kapanışında konuşan Obama, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin, “Dün Brookings Enstitüsü’ndeki çirkin olaylardan birkaç saat sonra Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştünüz, Erdoğan’ı otoriter biri olarak görüyor musunuz?” diye sordu. Obama, IŞİD’e karşı NATO üyesi müttefikleri Türkiye ile ortak mücadele ettiklerini dile getirerek, şunları söyledi:

“Ama şu gerçeği de kendilerine (Erdoğan) direkt söyledim; Türkiye’deki bazı eğilimlerden rahatsızız. Bu bir sır değil. Ben basın özgürlüğüne, inanç özgürlüğüne, hukuk ve demokrasiye güçlü bir şekilde inanıyorum. Basına karşı bugünkü yaklaşımın Türkiye'yi sıkıntılı bir yola sokabilir. Önerilerimizi iletmeye devam edeceğiz.”

Recep Tayyip Erdoğan’ın, ABD'nin başkenti Washington'da Brookings Enstitüsü'nde 31 Mart’ta yaptığı konuşma esnasında bina dışında protesto gösterisi düzenlenmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2016, 10:02
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48