banner39

Obama geri durdu, İsrail'in tonu değişti

Obama yönetiminden İran'a saldırı konusunda beklediği desteği bulamayan İsrail başbakanı, ABD'de farklı, ülkesinde farklı konuştu

Ortadoğu 09.03.2012, 13:10 09.03.2012, 15:22
Obama geri durdu, İsrail'in tonu değişti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail başbakanı Benyamin Netanyahu, analistlerin "başarısız" olarak niteledği Washington ziyaretinin ardından yaptığı iki açıklama ile gündemde.. 

ABD'den ayrılmadan önce FOX News’e verdiği ve dün yayınlanan röportajında İran’la savaşın kaçınılmaz olmadığını söyleyen Netanyahu, İsrail basınına yaptığı açıklamada ise 'İran'ı vurmak için yıllarca beklemeyiz" dedi.

Netanyahu, ABD televizyonunda, İran’ın nükleer silah sahibi olmasını önlemenin tek yolunun ciddi bir askeri tehditten geçtiğini söyledi. Netanyahu, bu durumda askeri bir operasyona gerek kalmayacağını da sözlerine ekledi.

"SADECE KORKUTALIM"

“Geri adım attıkları tek dönem 2003 yılıydı” diyen İsrail Başbakanı, Tahran rejiminin o dönemde gerçek bir tehdidin varlığına inandığını savundu. Netanyahu, “Dolayısıyla şöyle bir paradoksla karşı karşıyayız: İranlılar gerçekten bir saldırıyla karşı karşıya kalacaklarına inanırlarsa o zaman saldırıya gerek kalmayabilir” diye konuştu.

İran’ın nükleer silah sahibi olma ihtimalinin her geçen gün biraz daha güçlendiğini iddia eden Netanyahu, “Ben 15 yıl önce bu konudan konuşmaya başladığımda çok daha uzak bir ihtimaldi. 10 yıl önce daha yakındı. Beş ay önce daha da yakındı. Adım adım yaklaşıyorlar” dedi.

Netanyahu, yaptırımların İran’ın nükleer gelişimini durdurmayı başaramadığını da iddia etti, “Bence Batı’yı kandırabilirler” dedi.

Güçlü yaptırımların, güçlü bir askeri seçenek olmadan işe yaramayacağını da öne süren Netanyahu, İsrail’in İran’ı kendi kendine vurup vuramayacağı sorusuna ise, “ABD’nin kapasitesine sahip değiliz ama bizim de bir kapasitemiz var” cevabını vermekle yetindi.

"YILLARCA BEKLEMEYİZ"

İsrail Başbakanı, Washington ziyareti sonrasında İsrail televizyonlarına verdiği ve tamamı Cumartesi akşamı yayınlanacak röportajda ise, İran'ın nükleer tesislerinin vurulmasına yönelik bir soruya şu cevabı verdi:

"Elimizde kronometreyle beklemiyoruz. Bu, günler ya da haftalarla konuşulacak bir konu değil. Ancak bu konuda konuşurken, yıllardan da bahsedemeyiz. Sonuçta, İran'ın elindeki nükleer tehdidin ortadan kalkması gerekiyor."

"ABD İLE AYNI BAKMIYORUZ"

Netanyahu, zamanlama konusunda ABD ile farklı görüşlere sahip olduklarını da belirtti:

"ABD, büyük ve İran'a uzak, biz ise daha küçüğüz ve İran'a yakınız ve elbette kapasitelerimiz de farklı. Dolayısıyla İran'ın nükleer silah sahibi olmasının engellenmesi konusunda ABD'nin yaklaşımı ile İsrail'in yaklaşımı aynı değil. Bizim için takvim daha farklı."

"SALDIRIRSAK ABD İLE İLİŞKİLER KOPMAZ"

Netanyahu, geçmişten örnekler vererek ABD'ye rağmen İran'a saldırmalarının, iki ülke arasında onarılmaz hasarlara neden olmayacağını da söyledi. İsrail Başbalanı, 1948'deki bağımsızlık kararının, 1967'de Mısır'a ve 1981'de de Irak'ın nükleer tesislerine saldırılarının ABD'ye rağmen alındığını hatırlattı.

Röportajda "savaş istemediğini, İran üzerindeki baskının sonuç vermesini umduğunu" belirten Netanyahu yine de saldırı konusunda tereddüt etmeyeceklerini söyledi.

"BİRAZ DAHA ZAMAN GEREK"

İsrail gizli servisi Mossad'ın eski başkanı Meir Dagan, İran'a askeri müdahale düşünmeden önce daha fazla zaman ve çaba gerektiğini belirtti.

Mossad'da 2002-2010 yılları arasında görev yapan Meir Dagan, CBS kanalının ''60 Dakika'' programına verdiği demeçte, Tahran yönetiminin artık ''makul ve çok dikkatli'' olduğuna, tartışmalı nükleer programına devam etmek için sonuçları göz ardı etmediğine dikkati çekti.

Dagan, ülkelerin, rejim değişikliğini teşvik etmek için İran'daki muhalif gruplara destek olması gerektiğini belirtti ancak İsrail'in geçmişte rejim karşıtlarını destekleyip desteklemediğini açıklamadı.

"DELİCİ BOMBA" İDDİASINA YALANLAMA

Bu arada, Obama’nın Netanyahu ile yaptığı görüşmede, İsrail’e sığınak delen bombalar verilmesi konusunun ele alınmadığı bildirildi.

Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney gazetecilere, iki liderin Pazartesi günü yaptıkları görüşmede, İran’a karşı kullanılabilecek gelişmiş askeri teknolojilerin İsrail’e verilmesinin konuşulmadığını ve herhangi bir anlaşmaya varılmadığını ifade etti.

İsrailli bir yetkili, dün yaptığı açıklamada, İsrail’in, İran’ın yeraltındaki nükleer tesislerini vurma kapasitesini geliştirebilecek sığınak delen bombalar ve yakıt ikmal uçaklarını ABD’den talep ettiğini ileri sürmüştü.

Netanyahu da dün nükleer silahlı bir İran’a hoşgörü göstermeyeceklerini söylemişti.

Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?