Obama, İran'a yaptırım tasarısını onaylayacak

Beyaz Saray, İran’a uygulanan enerji alanındaki yaptırımların 10 yıl daha uzatmayı öngören tasarıyı ABD Başkanı Obama’nın imzalayacağını bildirdi

Ortadoğu 03.12.2016, 08:42 03.12.2016, 08:42
Obama, İran'a yaptırım tasarısını onaylayacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Beyaz Saray Sözcüsü Eric Schultz, ABD Bakanı Barack Obama’nın, ABD Kongresinden geçen ve ülkesinin İran’a uyguladığı enerji alanındaki belirli yaptırımların 10 yıl daha geçerli olmasını sağlayacak yasa tasarını imzalayacağını açıkladı.

Schultz, günlük basın toplantısında, Temsilciler Meclisi'nin ardından dün de Senato'da kabul edilen İran’a yönelik enerji alanındaki yaptırımların süresini uzatan tasarıya ilişkin soruları yanıtladı.

"İran Yaptırımlar Yasası"nın gereksiz olduğunu uzun süredir dile getirdiklerini belirten Schultz, "Bu yasanın gereksiz olduğuna inanıyoruz. Öte yandan yasanın, İran ile P5+1 ülkelerinin anlaşmaya vardığı Ortak Kapsamlı Eylem Planı’yla çatışmadığına inanıyoruz. Dolayısıyla Başkan’ın (Barack Obama) bu tasarıyı imzalayacağını bekliyorum." dedi.

İran’ın nükleer anlaşmadaki yükümlülüklerini yerine getirdiği sürece kendilerinin de anlaşma altındaki sorumluluklarını yapmaya sürdüreceklerini ifade eden Schultz, İran’ın bölgedeki istikrarsızlaştırıcı eylemlerine de değindi.

Schultz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İran’ın bölgedeki terörizmi destekleme, balistik füze programı gibi diğer istikrarsızlaştırıcı eylemlerine yönelik kaygılarımız azalmış değil. Bu tür eylemlere, güçlü yaptırımlarla karşılık vermekten de çekinmiyoruz. Bu tavrımız değişmeyecek."

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, söz konusu yasanın nükleer anlaşmaya aykırı olduğunu savunarak, tasarının yasalaşması halinde buna tepki vereceklerini açıklamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?