banner15

Obama kendi askerine Rusya'yı şikayet etti

ABD Başkanı Obama Pentagon'da yaptığı konuşmada Suriye'de IŞİD'e karşı yaptıkları mücadelede Rusya'nın gerekli adımları atmadığını söyledi

Obama kendi askerine Rusya'yı şikayet etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD başkanı Barack Obama, Rusya ile başta Suriye olmak üzere birçok başlıkta işbirliği içine girmek istediklerini, fakat Kremlin yönetiminin bu yolda doğru adımlar atmadığını belirtti.

Pentagon'da vediği basın brifinginde Obama, IŞİD ile mücadele başta olmak üzere
güvenlik konuları ve Rusya'nın Suriye'deki tutumu üzerine bir çok konuda açıklamalarda bulundu.

ABD ve müttefiklerinin IŞİD'e karşı başlattıkları mücadeleye ara vermeden devam edeceklerini
söyleyen Obama, "Biz IŞİD'e karşı kurduğumuz koalisyonda her cephede savaşmaya devam edeceğiz" dedi.

Suriye'de Rakka Irak'ta Musul hala IŞİD grubunun kontrolü altında bulunuyor. Bu arada görüyoruz ki IŞİD dış terör eylemlerinde el-Kaide benzeri bir yol izliyor. Gördüğünüz gibi "ölmeye hazırız" diyen küçük terörist hücre gruplarını önlemek zordur" dedi.

Obama, "ABD Suriye'deki şiddeti azaltmak ve Suriye'deki el-Kaide'ye karşı çabalarını güçlendirmek konusunda Rusya ile çalışmaya hazırdır. Ancak Rusya gerekli adımları atmadı. Rusya için, kötüleşen durum gözönüne alındığında hedeflerini takip konusunda ciddiyetini göstermek zamanıdır " dedi.

Taraflar son aylarda sağlanan yakınlaşmayı Suriye'de yaşanan son gelişmelerle yitirmeye başlamış, düşürülen Rus helikopterinin ABD destekli muhalifler tarafından hedef alındığının ortaya çıkmasıyla gerginlik büyümüştü.

Bu arada Rusya Savunma Bakanlığı, Halep ve çevresindeki çatışmalarda kimyasal silah kullanıldığı iddialarının bölgedeki Rus yetkililer tarafından araştırıldığını açıkladı.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2016, 11:42
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35