Obama: Muhalifler için kapsamlı planım var

ABD Devlet Başkanı Obama, müdahale olursa rejim değişikliğini amaçlamadıklarını söylediği Suriye'deki muhalifler için kapsamlı bir planı olduğunu açıkladı

Obama: Muhalifler için kapsamlı planım var

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama, Kongre'nin Suriye'ye askeri harekat lehine karar vereceğinden emin olduğunu söyledi. Obama, muhalif savaşçıların Esad güçlerini yenmesi için daha kapsamlı bir planı olduğunu da söyledi.

Beyaz Saray'da önde gelen milletvekillerini ağırlayan Barack Obama, Kongre'nin hızlı bir şekilde harekatı onaylamasını istedi. Obama, Irak ve Afganistan'daki gibi uzun savaşların tekrarlanmayacağı ve Suriye'ye sınırlı bir harekat düzenleneceği sözünü verdi. Harekatla Esad'ın savaş kapasitesini azaltmayı hedeflediklerini aktaran ABD Başkanı Obama, "Aynı anda muhalefetin kapasitesini yükseltecek daha kapsamlı bir stratejimiz var." dedi.

Başkan Barack Obama, Kongre'de oylanacak tezkere konusunda müzakereye açık olduğu mesajını da verdi. Obama, tek şartının Esad rejimine net bir mesaj verilmesi ve kimyasal silah kullanma kapasitesinin azaltılması olduğunu söyledi.

Bu arada Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Robert Menendez, tezkerenin kabul edilmesini beklediğini fakat üzerinde önemli değişiklikler de yapılabileceğini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2013, 17:53
banner53
YORUM EKLE

banner39