Obama-Ruhani görüşmesinin İran'daki yankıları

İran Meclisi Dış Politika Komisyonu Sözcüsü Hüseyni, "Ruhani, Obama ile müzakere için rejimden gerekli onayı almıştı” dedi

Obama-Ruhani görüşmesinin İran'daki yankıları

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BM Genel Kurul’una katılmak üzere New York’ta bulunan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin, ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığı telefon görüşmesi, İran’da bazı tepkilere yol açsa da genel anlamda olumlu karşılandı.

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, “ABD Başkanı'nın İran’la doğrudan görüşme talep etmesi ve bunun Ruhani’nin New York’taki son saatlerinde telefon görüşmesi olarak gerçekleşmesi, İran İslam Cumhuriyeti’nin dünyadaki öneminin göstergesidir” değerlendirmesinde bulundu.

“ABD, İran’ın kendisine karşı önyargılı ve olumsuz baktığını bilmelidir” diyen Burucerdi, konuşmasına şöyle devam etti:

“Zira ABD İslam devrimimizin başarıya ulaşmasının ardından İran halkına karşı birçok zulüm ve suç girişiminde bulunmuştur ve bu zulümler hiçbir zaman zihinlerden silinmeyecektir. ABD düşmanca politikalarından vazgeçmediği sürece İran’ın tavrında bir değişiklik beklemesi beyhudedir. Dolayısıyla Obama, ilk adım olarak İran politikasını özellikle de yaptırım politikasını gözden geçirmelidir.”

İran Meclisi Dış Politika Komisyonu Sözcüsü Hüseyin Nakavi Hüseyni, iki ülke liderleri arasında 1979 yılından bu yana ilk doğrudan temas olma özelliğini taşıyan görüşme için, “Ruhani, Obama ile müzakere için rejimden gerekli onayı almıştı” dedi.

Ruhani’nin ABD’de İran rejiminin bir temsilcisi olarak bulunduğuna işaret eden Hüseyni, telefon görüşmesini, “Cumhurbaşkanı İran’a dönmek üzereyken gerçekleşen bu telefon görüşmesi, ABD’nin, İran halkının hegemonyaya karşı direnişine teslim olduğunu gösteriyor” şeklinde değerlendirdi.

“Bu görüşme, İran ile ABD arasında başta nükleer faaliyet hakkı olmak üzere diğer anlaşmazlıkların incelenmesi için başka diyaloglara ortam hazırlamıştır” diyen Hüseyni, İran’ın bu görüşmenin ardından batıdan güven oluşturacak gerçekçi adımlar atmasını beklediğini belirtti.

Hüseyni, ABD ile müzakerelere İran içerisinden verilen olumsuz tepkiler hakkında, “Ruhani ABD’de İran rejimini temsil etmiştir ve orada gerçekleştirdiği tüm görüşmeler rejimden gerekli onayı almıştır. Ülke içerisinde ABD ile müzakerelere verilen olumsuz tepkilerin sebebi yine ABD’nin geçmişteki yanlış tutumudur. Eğer Batı ve özellikle ABD’nin tutumu, geçmişte olduğu gibi yine söylemlerinin tersine olursa İran halkının güvenini hiçbir zaman kazanamayacaklardır” dedi.

İran ile ABD arasındaki sorunların 30 küsur yıla dayandığına işaret eden Hüseyni,  “İran ile ABD arasındaki buzlar çok sert ve bu buzların erimesi için zaman ve fırsata ihtiyaç var. ABD yönetimi, bölgenin en büyük ülkelerinden olan İran’ın hegemonya, zorbalık ve tacize boyun eğmeyeceğini ve İran ile zorbalık diliyle konuşulamayacağını biliyor” ifadesini kullandı.

TEPKİLER DE VAR

İran’da muhafazakar kanada yakınlığıyla bilinen Rajanews haber sitesi ise görüşmeyi “garip, faydasız ve işe yaramaz” olarak yorumladı. Ruhani’yi sert bir dille eleştiren haber sitesi, “Devrimci olamıyorsanız en azında iyi bir diplomat olun” ifadesini kullandı.

Ruhani’nin, ziyaretinin son anında böyle bir görüşme yapmasının diplomatik anlamda hiçbir getirisi olmadığı yorumunda bulunulan haberde, “Acaba İran’ın en değerli hazinesi olan büyük şeytan karşısındaki 33 yıllık direniş, bir diplomatik jest ve gülümsemeyle mi takas edildi?” sorusuna yer verildi. 

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2013, 13:58
banner53
YORUM EKLE

banner39