banner15

Obama Suriye için aradı

Erdoğan ile Obama'nın Suriye başta olmak üzere bölgesel gelişmeleri değerlendiren bir telefon görüşmesi yaptığı açıklandı

Obama Suriye için aradı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamaya göre, iki lider, özellikle Suriye’deki son durumu ele aldı ve diğer bölgesel gelişmeleri değerlendirdi.

Amerika’nın Sesi Radyosu’nun haberine göre, Obama ve Erdoğan, “Suriye’deki durumun aciliyetini; Suriye hükümetinin sivillere karşı şiddet uygulamasından duyulan derin kaygıyı ve Suriye halkının demokrasiye geçiş konusundaki haklı taleplerinin karşılanması gerektiğini vurguladı.”

'OBAMA ve ERDOĞAN GÖRÜŞ BİRLİĞİNDE'

Açıklamada, Obama ve Erdoğan’ın “akan kanın ve Suriye halkına karşı uygulanan şiddetin derhal durması konusunda görüş birliği içinde oldukları” belirtildi. Beyaz  Saray, Amerika’yla Türkiye’nin gelişmeleri yakından izleyeceği ve danışmalara devam edeceğini bildirdi.

Ayrıca açıklamada, “Suriye Hükümeti’nin sivillere karşı şiddet kullanımı konusundaki derin endişeleri ve Suriye halkının demokrasiye geçiş için meşru isteklerinin karşılanması gerektiği inancını dile getirdi” denildi ve  “Ayrıca önümüzdeki günlerde Suriye Hükümeti’nin attığı adımların yakından takip edilmesi ve yakın istişarede bulunulması konusunda da iki lider anlaştı” diye eklendi.

Beyaz Saray, Obama’yla Erdoğan’ın Afrika Boynuzundaki açlık krizini ele aldıklarını ve yardımların arttırılması konusunu görüştüklerini de açıkladı.

ABD DIŞİŞLERİ: 'GÜÇLÜ DİPLOMATİK İŞBİLİĞİ, KOORDİNASYON'

Öte yandan Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, bugünkü basın toplantısında Türkiye'yle Amerika arasında Suriye konusunda "iyi ve güçlü diplomatik işbirliği yapıldığını" kaydetti. Nuland, Dışişleri Bakanı Clinton'la Dışişleri Bakanı Davutoğlu arasında diyaloğun sürdüğünü, tarafların Suriye üzerinde ekonomik ve siyasi baskının nasıl arttırılabileceğini ele aldığını anlattı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, Türk ve Amerikan tarafının etkili olabilmek uğrunda bu konuda yakın koordinasyonun sürdüğünü kaydetti.

Nuland, Davutoğlu'nun ziyaretinin ardından Türk basının da çekilmesinden hemen sonra Suriye güvenlik güçlerinin Hama'ya yeniden girdiğine, tüm ülkede operasyonların devam ettiğine de dikkati çekti. Nuland, ölü sayısı her gün artıyor dedi.WASHİNGTON DAVUTOĞLU'NUN ŞAM ZİYARETİ YETERLİ BULMADI

ABD ve Türkiye arasında uyumlu devam eden Suriye politikasında Davutoğlu’nun Şam ziyareti sonrası bazı farklılıklar oluşmuştu. ABD, ziyaretin sonuçlarından tatmin olmamış ve Carney’nin “Esad’sız Suriye” vurgusu yanında Suriye’ye yönelik yaptırımları genişletmişti. Başbakan Erdoğan ise Suriye’de 10-15 gün içerisinde reform yönünde adımlar atılabileceğini söyleyerek ziyareti olumlu karşılamıştı. New York Times’a konuşan bir yetkili de, Türkiye ve ABD’nin Suriye konusunda aynı düşünmediğini söyledi. Beyaz Saray bu konuda yorum yapmazken ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland,  “Türk Hükümeti’nin bugünkü mevcut durumu nasıl değerlendirdiği konusunda bir yorum yapamam. Ancak Türkiye ile iyi ve güçlü bir diplomatik işbirliğimiz var” dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2011, 11:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aslı Andıç
Aslı Andıç - 8 yıl Önce

Acaba yine hangi komploların peşindeler. Hayırlısı bakalım bu görüşmenin ardından nasıl bir bomba patlayacak

banner39

banner36

banner37

banner35