Obama, Suudileri Rusya'ya karşı ikna etmeye çalışıyor

Obama'nın Rusya'ya yaptırım için Suudi'den petrol fiyatlarında indirime gitmesini istediği belirtiliyor

Obama, Suudileri Rusya'ya karşı ikna etmeye çalışıyor

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni

ABD Devlet Başkanı Barack Obama, Suudi Arabistan kralını petrol fiyatlarında indirim yapması konusunda ikna etmeğe çalıştı. Böylece petrol satışından büyük gelir elde eden Rusya'nın Krım işgali nedeniyle cezalandırılması öngörülüyor.

Uzmanların hesaplamasına göre petrol fiyatlarının 12 dolar aşağı düşmesi durumunda Rusya devlet bütçesi 40 milyar dolar zarar görmüş olacak. Uzmanlar, SSCB'nin yıkım sürecinin de benzer kararların uygulanması sonucunda başladığını hatırlattı. Gelir kaybı yaşayan Sovyet ekonomisi bu durumla başedemedi ve SSCB yıkım süreci tamamlanmış oldu.
Stratejik Değerlendirme ve Analiz Enstitüsü uzmanı Sergey Demidenko, Suudi kralının bu konuda Amerika'ya destek olmayacağını ve şu andaki durumun 1980'li yıllarla kıyaslanamayacağını savundu.

"Şu anda Suudi Arabistan eskisi gibi Amerika'ya bağımlı durumda bulunmuyor. Onların kongre ve ABD devlet birimleri içerisinde etki alanları da bulunuyor" diye değerlendirmede bulunan Demidenko'ya RİSİ Ortadoğu ve Orta Asya başkanı Yelena Suponina da destek verdi.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2014, 15:42
banner53
YORUM EKLE

banner39