banner15

Obama'dan İsrail ve Filistin'e çağrı

ABD Başkanı Barack Obama'nın Ortadoğu özel temsilcisi Mitchell, İsrail ve Filistin'in doğrudan görüşmelerin devam etmesini istedi.

Obama'dan İsrail ve Filistin'e çağrı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama'nın Ortadoğu özel temsilcisi George Mitchell, İsrailli ve Filistinli yetkililerin, görüşmelere devam etme isteğini ifade ettiklerini bildirdi.

Katar'daki temaslarından sonra dün Mısır'ın başkenti Kahire'ye gelen ve bugün Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile görüşen Mitchell, İsrail ve Filistin'in ABD'nin, doğrudan görüşmelerin devam etmesini sağlayacak koşulları oluşturmasını istediklerini söyledi.

Mitchell, Mübarek ile görüşmesinden sonra basına yaptığı açı klamada, "Fikir ayrılıklarına rağmen, İsrail hükümeti de Filistin Yönetimi de görüşmelere devam etmek istiyor" dedi.

Mitchell, görüşmelerin devam etmesi için, ABD'nin çabalarını sürdürüceğini belirtti.
İsrail-Filistin doğrudan barış görüşmeleri, İsrail'in Batı Şeria'da Yahudi yerleşimleri inşaatıyla ilgili yasağının 26 Eylülde sona ermesinden sonra durma noktasına gelmişti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, yasakla ilgili moratoryumun süresini uzatmayacağını bildirmişti.
İnşaatların durdurulmasını talep eden Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın ise görüşmelerle ilgili nihai kararını, Kahire'de gelecek hafta yapılacak Arap Birliği dışişleri bakanları toplantısında vermesi bekleniyor.

30 eylülde Ramallah'ta Abbas, 1 Ekimde İsrail'de Netanyahu ile görüşen Mitchell'in bugün Ürdün'e geçip, Kral Abdullah ile de bir araya gelmesi bekleniyor. 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2010, 07:11
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48