Obama'nın 'Kongre' kararı dünya basınında

ABD Devlet Başkanı Barack Obama'nın Esad rejimine yönelik askeri bir operasyonu kongrenin onayına bırakması dünya basınınında geniş yer aldı

Obama'nın 'Kongre' kararı dünya basınında

Suriye'de kimyasal silahların kullanılmasını kırmızı çizgi olarak kabul eden ABD Başkanı Barack Obama Esad rejimine yönelik askeri bir operasyonu kongrenin onayına bıraktı. Obama'nın cumartesi günü yaptığı açıklamanın yankıları sürerken ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Suriye'de sarin gazı kullanıldığına dair kuvvetli delillere sahip olduklarını duyurdu.

The Wall Street Journal Europe

ABD'nin The Wall Street Journal Europe gazetesinin haberine göre dünkü açıklamasında Kerry, sunulan kanıtların Beyaz Saray'ın Kongre ile Avrupalı ve Ortadoğulu müttefikler üzerindeki etkisini güçlendireceğini savundu. Temsilciler Meclisi ve Senato liderleri ise Suriye'ye sınırlı askeri müdahale oylamasını bir hafta erteleyerek 9 Eylül'e aldı. Başkan Obama'nın tek başına Suriye'yi vurma emri verme yetkisi bulunuyor. Ancak yönetim bu hassas konuda Kongre'nin onayını almadan adım atmak istemiyor. Gazetenin haberine göre Obama yönetiminin bekleme kararı Avrupa'da daha büyük bir koalisyon kurma beklentilerini arttırsa da Esad yönetimi gecikmeyi Washington'ın güç kaybı olarak nitelendiriyor.

International Herald Tribune

ABD'nin International Herald Tribune gazetesi de Washington yönetiminin daha önce adı sadece 'kimyasal' olarak anılan ve 1400'ten fazla kişinin ölümüne yol açan gazın içeriğinin sarin olduğunu ilk kez açıkladığına dikkat çekti... Beş ayrı TV kanalından yayınlanan açıklamada Obama'nın erteleme kararına rağmen yönetimin kararlılığının üst düzeyde olduğuna işaret edildi...

The Guardian

İngiltere'nin The Guardian gazetesi de Kerry'nin açıklamalarını manşetine taşıyan gazetelerden biriydi. Kurbanlara ilk müdahaleyi yapanlardan alınan kan ve saç örnekleri üzerinde gerçekleştirilen testlerde sarin bulgusuna rastlandığını belirten Kerry, test edilen örneklerin BM üzerinden değil, Amerikan istihbaratına ait güvenilir kanallardan ellerine ulaştığını ifade etti. Bakan delillerin nasıl elde edildiği ve ne zaman test edildiğiyle ilgili ayrıntılı bilgi vermedi. Gazete Başkan Obama'nın Suriye'ye yönelik olası bir müdahale için Kongre'nin onayını arayacağı söylemesinden bir gün sonra Kerry'nin açıklamalarını kongre onayı olmaksızın da hareket geçilebileceği sinyali olarak yorumladı. Zira "Kongre'den veto kararı çıkmasını beklemiyoruz" diyen Kerry, "ancak karar ne olursa olsun, Başkan'ın müdahaleye yetkisi var" diye konuştu. ABD Başkanı Barack Obama'nın kongre kararının bekleneceği yönündeki açıklamasının yankıları da sürüyor... The Guardian Ürdün'deki kamplarda bulunan ve koltuk değnekleri ile dolaşan Özgür Suriye Ordusu askeri, Ebu Asım'ın görüşlerine yer verdi; "Konuşmaya başladığında hava saldırıları hemen başlayacak sandık. Fakat sonra 'ama' dedi. O sözcüğü duyunca bütün dünyam yıkıldı. Obama bize yalan söyledi."

The Independent

İngiltere'nin The Independent gazetesinde ise tartışma yaratacak bir haber anasayfada yer buldu. Habere göre Britanya hükümetinin 2012 yılında Britanya şirketlerinin 6 ay boyunca Suriye'ye kimyasal silah yapımında da kullanılabilen çifte etkili kimyevi maddeler satmasına izin verdiği ortaya çıktı. İhracat izinleri verilen potasyum florit ve sodyum florit maddeleri tekstil sanayinin yanı sıra başta sarin olmak üzere sinir gazı üretiminde de kullanılıyor. Kimyasal silah tehdidinin açık olduğu iç savaş koşullarında çıkarılan izinler özellikle Amerika'nın geçtiğimiz ay Şam'da gerçekleştirilen saldırıda sarin gazı kullanıldığına dair iddiaları sonrası daha da tartışmalı hale geliyor. Sanayi Bakanı Vince Cable, bugün mecliste milletvekillerinin konuyla ilgili sorularını yanıtlayacak.

Corriere Della Sera

İtalyan Corriere Della Sera gazetesi Obama'nın kongre açıklamasına ilişkin kararının arkasındaki isme dikkat çekiyordu; "Çalışma arkadaşları Obama'nın Suriye'ye saldırı kararını değiştirmeye çalıştılar. Ancak başkan kararından dönmedi. Sadece bir kişi, Beyaz Saray'ın bir numaralı adamının en yakınındaki kişi, Dış Politika Danışmanı Denis McGonough başkanın fikrini değiştirebildi. Obama'nın tercihi Kongre'ye bırakma kararı en yakınında bulunan çalışma arkadaşlarını şaşırttı. McDonough ile yaptığı 45 dakikalık görüşmenin ardından alınan bu karar daha önce hiç akıllara gelmemişti"...

La Repubblica

İtalyan La Repubblica ise Kerry'nin Esad'ı Hitler ve Saddam'a benzetmesine yer verirken, ABD'ye meydan okuyan Esad'ın "Bu maceradaki en büyük mağluplar ABD ve başta Siyonistler olmak üzere ABD'nin bölgedeki temsilcileridir" açıklamasına dikkat çekti.

La Repubblica'nın haberine göre Papa Francisco da Suriye'ye, Ortadoğu'ya ve tüm dünyaya barış gelmesi için Kilise'nin 7 Eylül gününü oruç ve duayla geçirmesi çağrısında bulundu.

Süddeutsche Zeitung

Almanya'nın Süddeutsche Zeitung gazetesi bütün bu açıklamalar ışığında Suriye'ye yönelik bir müdahalenin belirsiz olduğunu yer verdi. ABD'nin kongrenin onayını alacağına dikkat çeken gazete milletvekillerinin 9 Eylül'de göreve başlayacak olması kararın en erken Eylül ortasında verilebileceği anlamına geldiğini yazdı. Gazetenin haberine göre kongreden bu yönde bir kararın çıkmaması da ihtimaller arasında...

Der Tagesspiegel

Der Tagesspiegel gazetesi Suriye'li muhaliflerin Obama'nın hızlı bir müdahaleden vazgeçmesinin Esad rejimine yaradığı, Esad rejiminin bu süreyi olası bir müdahaleye hazırlanmak için kullanıp asilerle mücadeleyi daha da arttıracağı yönündeki görüşlerine yer verdi... Muhalifler "Washington Post" gazetesinde Esad'a uluslararası alanda yeşil ışık yakıldığını, iletilen mesajın "vatandaşlarını kimyasal silahlar kullanarak öldürebilirsin" anlamına geldiğini belirttiler.

Die Welt

Die Welt gazetesi Obama'nın kararının müttefikleri arasında da çekimserlikle karşılandığına dikkat çekti. Habere göre Fransız hükümeti değerlendirme yapmaktan kaçındı ve sadece artık Amerikan kongresinin kararının bekleneceğini bildirdi. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ise Suriye'deki muhtemel kimyasal silah saldırısına tepki olarak askeri müdahaleyi erteleme kararını memnunlukla karşıladı. Westerwelle, Obama'nın kararının, ABD'de karar sürecinin ne kadar ciddi ve düşünülerek yürütüldüğünü gösterdiğini söyledi. Westerwelle, verdiği bir röportajda, Alman silahlı kuvvetlerinin Suriye'ye yönelik askeri müdahaleye katılmasının söz konusu olmadığını da belirtti.

Liberation

Obama'nın açıklamaları en çok Fransa basınında yankı buldu. Liberation gazetesi haberi "Obama Hollande'ı tuzağa düşürdü" başlığı ile anasayfadan gördü. Gazetenin yorumuna göre Barack Obama müttefiki François Hollande'ı zor duruma düşürmek istediyse, bunu daha farklı şekilde yapamazdı. ABD Başkanı, Suriye'ye müdahale konusunun 9 Eylül'den sonra Kongre'ye geleceğini söyleyerek Cumhurbaşkanı'nı güç bir duruma soktu. Liberation'a göre bunun iki sebebi var; "Öncelikle Washington, kendi içişleri takvimini tek müttefiki olan Fransa'nın önüne sürdü... Bu, ABD'nin römorkunda ilerleyen bir Fransa'nın etkisini güçlendirmekten çok uzak. İkincisi, Obama'nın açıklaması Hollande'ın içinden geçtiği bir başka tartışmayı daha başlattı. Başbakan David Cameron'ın tarihi başarısızlığı ve İngiltere'nin kararının yanı sıra ABD'den parlamentonun kararına saygı duyulacağı açıklaması arka arkaya geldi. Peki Fransa, Beşar Esad rejimini vurma kararını almadan önce milli iradenin oyunu sormayan bir Batı demokrasisi mi?"

Le Figaro

Fransa'nın Le Figaro gazetesi de Hollande'ın tuzağa düştüğü yorumunu yapıyordu; "Hiç gecikmeden Beşar Esad'ı vurmak için kılıcını çıkaran Cumhurbaşkanı Hollande, Barack Obama'nın 9 Eylül'e kadar tatilde olan Kongre'ye başvuracağını açıklamasından rahatsız. Ülke içinde ise Cumhurbaşkanı Hollande, konunun parlamentoda oylanmasını isteyen muhalefetin artmasıyla karşı karşıya... Hollande'ın etrafındaki isimler, Cumhurbaşkanı'nın son derece kararlı olduğunu söylüyor. Peki, ya Amerikalı parlamenterler de Suriye'ye operasyonun kapısını aralamazsa? General Hollande, yapayalnız kalacak"...

Nezavisimaya

Rusya'nın Nezavisimaya gazetesi haberi "Nobel ödüllü Obama Kongre'den savaş için izin istiyor" başlığı ile verirken, Suriye'de kimyasal silahları kimin kullandığının halen belli olmadığına dikkat çekti. BM müfettişleri incelemeleri geçtiğimiz haftasonu tamamladı. BM Genel Sekreteri, sonuçların üç hafta içerisinde açıklanacağını söyledi. Ancak gazeteye göre ABD ise şimdiden bu cinayetin sorumlusunun Esad rejimi olduğunu bildiriyor ve kesin kanıtların bulunduğunu iddia ediyor.

Kaynak: TRT Haber

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2013, 13:28
banner53
YORUM EKLE

banner39