Öğrenci cinayeti Mısır-İtalya arasındaki krizi derinleştiriyor

İtalyan öğrencinin Mısır'da kaybolduktan sonra ölü bulunması rejimin işkence yaptığına dair şüpheleri arttırdığını ve bunun Mısır-İtalya ilişkilerini etkileyeceği bildirildi

Ortadoğu 15.02.2016, 09:52 15.02.2016, 09:54
Öğrenci cinayeti Mısır-İtalya arasındaki krizi derinleştiriyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İtalya Başbakanı Matteo Renzi işkence altında öldüğüne dair şüphelerin olduğu İtalyan öğrenciyle ilgili soruşturmanın şeffaf yapılmaması Mısır-İtalya ilişkilerini etkileyecek dedi.

Cenaze töreninden sonra bir açıklama yapan Matteo Renzi, "Mısır'ın bu konuda tavrı artık bizimle olan ilişkilerini etkileyecektir." ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde New York Times gazetesinde yer alan bir haber analizde, soruşturmanın derinleştiği ve iki ülke arasında krize sebep olduğu belirtilmişti. Mısır'da işkence hadiselerinin sık sık yaşandığı ülke olması, Mısır'a uluslararası baskıları daha da arttırmış durumda.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi kaybolduktan sonra öldürülen öğrencinin "Mısırlı güvenlik hizmetleri elemanları tarafından kaçırıldığına ve öldürüldüğüne inanıyorum" ifadelerini kullandı. Renzi, Kahire'yi İtalya - Mısır ilişkilerinin eskisi gibi olması için şeffaf soruşturma istediklerini belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?