banner15

Oğul Kaddafi Libya'da siyasete girebilir

Kaddafi ailesinin avukatı Zeydi, "Seyfulislam Kaddafi, Libya'da siyasete girmek için tüm siyasi, kanuni ve medeni haklara sahiptir. Diğer Libyalılar gibi istediği şekilde siyasete girmeye kesinlikle hakkı var." dedi.

Oğul Kaddafi Libya'da siyasete girebilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya'da Kaddafi ailesinin avukatı Halid ez-Zeydi, devrik lider Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam'ın diğer Libyalılar gibi siyasete girmek için tüm siyasi, kanuni ve medeni haklara sahip olduğunu belirtti.

Kaddafi'nin çocuklarının durumuna ilişkin başkent Tunus'ta basın toplantısı düzenleyen Zeydi, Kaddafi ailesiyle ilgili basında çıkan asılsız haberlerden dolayı dava açılabileceğini söyledi.

Zintan bölgesindeki silahlı gruplar tarafından tutulduğu hapishaneden bu yaz serbest bırakılan Seyfulislam'ın durumu hakkında Zeydi, "Seyfülislam Kaddafi, Libya'da siyasete girmek için tüm siyasi, kanuni ve medeni haklara sahiptir. İstediği şekilde siyasete girmeye kesinlikle hakkı var." dedi.

Oğul Kaddafi'nin Libya'yı terk ettiğine ilişkin iddiaları reddeden ancak şu an nerede bulunduğuna ilişkin bilgi vermeyen Zeydi, Seyfulislam'ın "hareket halinde olduğunu, sağlık sorunu yaşamadığını, Libya halkı, aşiretler ve şeyhleriyle iletişim halinde Libya'daki ulusal uzlaşı için kapsamlı bir plan üzerinde çalıştığını" dile getirdi.

Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi'ne (TM) bağlı General Halife Hafter güçlerinin yönettiği Zintan'daki silahlı gruplardan "Ebu Bekir es-Sıddık Tugayı", Haziran'da Zintan kentindeki cezaevinde tutuklu Seyfülislam Kaddafi'nin serbest bırakıldığını açıklamıştı. Seyfülislam'ın, Libya'nın doğusunda faaliyet gösteren Temsilciler Meclisi tarafından çıkarılan genel af yasasına dayanılarak serbest bırakıldığı kaydedilmişti.

Kaddafi'nin ölümünden sonra Kasım 2011'de Libya'nın güneyindeki Sebha kentinde yakalanan Seyfülislam, eski istihbarat şefi Abdullah es-Senusi ve eski Başbakan El-Bağdadi el-Mahmudi gibi rejimin sembol isimlerinin de aralarında bulunduğu 37 kişi, 17 Şubat 2011'de başlayan halk ayaklanmasında "gösterileri şiddet kullanarak bastırmak, göstericileri öldürmek, köy ve şehirleri kuşatma altına almak ve kamu mallarını zarara uğratmak" gibi suçlamalarla yargılanıyordu.

SEYFÜLİSLAM KADDAFİ KİMDİR?

Seyfülislam Kaddafi, Muammer Kaddafi'nin, ikinci eşi Safiye'den 25 Haziran 1972'de dünyaya gelen ilk oğludur. Kaddafi oğluna 'İslam'ın Kılıcı' anlamına gelen Seyfülislam (Saif Al İslam) adını verdi. Seyfülislam Kaddafi, Trablus'taki Al-Fateh Üniversitesi'nde mimarlık okudu. 1995'te Viyana Üniversitesi'nde eğitimini sürdürürken, İsviçre vizesini uzatmayınca Cenevre Üniversitesi'nden ayrılmak zorunda kaldı. Sonra eğitimini Londra Ekonomi Okulu'ndan aldığı doktorayla devam ettirdi. Mezun olup ülkesine döndüğünde, Fas Kralı 2. Hasan tarafından babasına hediye olarak inşa edilen, Trablus'a tepeden bakan villaya yerleşti.

1997'de Trablus'ta Kaddafi Uluslararası Yardım Vakfı'nı kurdu ve ülkesi adına yardım kampanyaları düzenlemeye başladı. Depremin yerle bir ettiği Haiti'ye yüzlerce ton yardım malzemesi gönderdi. Seyfülislam Kaddafi'nin en büyük amacı Libya'ya demokrasiyi getirmekti. Demokrasinin Libya'da kök salacağına inanıyordu ve bunu sık sık dile getiriyordu. 2004'te New York Times'tan Craig Smith'e, "Gelecek demokrasidir. Biz bölgemizden daha ileri olmak zorundayız, geride kalamayız. Çünkü bütün dünya demokrasiye doğru gidiyor" diyordu. Aynı yıl dünyaca ünlü haber kanalı El Cezire'ye verdiği röportajda: "Libya'ya demokrasi getirmek zorundayız. Araplar ya değişecekler ya da değişim dışarıdan empoze edilecek." Hatta Seyfülislam Kaddafi, daha kapsamlı sohbetlerinde Libya siyasetinin bir evrime değil, devrime ihtiyacı olduğunda da bahsediyordu.

2006'da rejimi eleştirdiği için babasıyla girdiği bir tartışmadan sonra Libya'yı terk etti. İki yıl yurtdışında bankacılık sektöründe çalıştı. Babasının çağrısı üzerine 2008'de Libya'ya geri döndü. Seyfülislam'ın en büyük hedeflerinden biri, Libya'nın Amerika'yla ilişkilerini normalleştirmekti. Amerikan şirketlerinin ülkesinde yatırım yapmasını, Libyalı gençlerin Amerika'da eğitim görmesini istiyordu. 2008'de dönemin ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ı Amerika'da ziyaret etti. Bakanlık yetkilileri, Libya ile 'büyüyen ve gelişen' ilişkilerde, Seyfülislam'ı 'önemli bir siyasi figür' ve 'babasının ardılı' olarak tanımlıyordu. Ağustos 2008'de Reuters'e konuşan Seyfülislam, ülkesinin daha iyi bir gelecek ve sivil bir toplum inşa etmek için gayret ettiğini söylüyordu. Ajansın, "Sait: Libya reformu için geri sayım başlıyor" başlığıyla duyurduğu makalede, izolasyondan yıllar sonra Libya'nın uluslararası politikanın tam ortasında olduğu vurgulanıyordu. Seyfülislam'ın çabası, Rice'ın, 55 yıl sonra bir Kuzey Afrika ülkesini ziyaret eden ilk Amerikalı Dışişleri Bakanı olarak, Eylül 2008'de Trablus'u ziyaretiyle meyvesini verdi. 

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2017, 10:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35