banner39

Onbinlerce Suriyeli Cuma gösterilerinde

Esad yönetiminin kanlı operasyonlarına rağmen Cuma namazı sonrası binlerce Suriyeli rejimi protesto gösterilerine katıldı

Ortadoğu 09.03.2012, 14:58 09.03.2012, 14:58
Onbinlerce Suriyeli Cuma gösterilerinde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'de bu Cuma da onbinlerce insan namaz sonrası ülkede yaşanan Baas şiddetini protesto için sokaklara döküldü. Özellikle kuzeydeki Halep'te büyük bir kalabalığın rejim karşıtı Cuma eylemine destek verdiği, çeşitli bölgelerde protestocuların üzerine ateş açan güvenlik güçlerinin en az bir kişiyi öldürdüğü bildirildi.

Halep genelinde 15 ayrı gösteri olduğu, ülke genelinde 40 şehirde Cuma namazı protesto eylemleri yapıldığı da gelen haberler arasında. Güvenlik güçlerinin kalabalığı dağıtmak için göstericilerin üzerine ateş açtığı, ağır güvenlik önlemlerinin alındığı Halep'te tutuklamalar olduğu da kaydedildi.

Halep'te, Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın rejimine karşı bir yıl önce patlak veren isyandan bu yana protestolara en büyük katılımın gerçekleştiği ifade ediliyor.

Göstericiler "Esad'a ölüm" sloganları atarken, Özgür Suriye ordusu için silah talep ediliyor.

Ayaklanmanın başladığı Daraa'da da 15 bin kişinin Cuma sonrası eylem yaptığı, gösterilerin ayrıca Humus ve Hama ile Lazkiye ve Deyr az-Zur kentlerinde de yapıldığı bildiriliyor.

Halep'te protestoculara ateş açılması sonucu bir kişinin öldüğü, ülke genelinde şiddet olaylarında da 15 sivilin hayatını kaybettiği kaydedildi.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?