Ordudan Netanyahu'ya; Gazze ablukasını hafifletelim...

İsrailli komutanlar Hamas'ın etkinliğinin azalması ve eleştirilerin giderilmesi için Gazze ablukasının hafifletilmesini istedi

Ordudan Netanyahu'ya; Gazze ablukasını hafifletelim...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrailli üst düzey komutanların, Savunma Bakanı Moşe Yalon’a Gazze’ye ablukanın kısmen kaldırılmasını önerdiği, bu konuda ona kapsamlı bir dosya sunduğu bildiriliyor. Teklifin amacı ise Hamas'ın bölgedeki etkinliğinin azaltılması ve uluslararası toplumun eleştirilerinin bertaraf edilmesi...

Haaretz’de yer alan habere göre Yalon’a sunulan öneri dosyasında binlerce Filistinlinin, Erez Sınır Kapısı üzerinden İsrail’e girmesine, Allenby Köprüsü üzerinden de Ürdün’e geçmelerine izin verilmesi isteniyor. Bir başka öneri ise Karni Sınır Kapısı üzerinden Gazze’ye ticarete izin verilmesi ve Kerem Ebu Salim sınır kapısının kullanımının genişletilmesi. Ayrıca komutanların, Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilerin sınırdaki İsrail bölgelerinde çalışabilmelerini istediği de belirtildi. Gazze’de işsizlik oranı yüzde 40.

Habere göre İsrail işgal ordusu, Gazze’yi yöneten Hamas’ın hedeflerine ulaşmaktan uzaklaştığını, siyasi olarak da izole olduğunu düşünüyor. Örgütün Abdülfettah el-Sisi’nin liderliğindeki Mısır ile ilişkileri de kötü. Bu nedenle üst düzey ordu yetkilileri, İsrail’in ekonomik yaptırımları, Gazze Şeridi’nden insanların ve malların geçişindeki bazı kısıtları yumuşatarak nispeten uzun dönem sükûneti sağlamayı başarabileceğini belirtiyor.

Önerilere göre ekonomik yaptırımların yumuşatılması yeni bir savaş riskinin azalmasına yardımcı olacak. Aynı zamanda Gazze Şeridi’nin kapalı olması nedeniyle uluslararası toplumdaki İsrail’e yönelik eleştiriler de önemli oranda azalacak.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2015, 12:38
banner53
YORUM EKLE

banner39