banner39

Örgütü, Mecid'in ölümünde Hizbullah'ı suçladı

Abdullah Azzam Tugayları'nın lideri Kasım ayında kaldırıldığı hastanede öldü, örgüt liderlerinin ölümünden Hizbullah'ı sorumlu tuttu

Ortadoğu 14.01.2014, 13:04 14.01.2014, 13:21
Örgütü, Mecid'in ölümünde Hizbullah'ı suçladı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Abdullah Azzam Tugayları lideri olan Suudi Arabistan vatandaşı Mecid el Mecid bir süre önce gözaltına alınmıştı. Mecid gözaltındayken hayatını kaybetmişti. 

Bir askeri yetkili, Associated Press ajansına, böbrek yetmezliği nedeniyle komaya giren Mecid'in askeri hastaneye getirildikten bir gün sonra öldüğünü söyledi. Ancak Abdullah Azzam Tugayları tarafından yapılan açıklamada, Mecid'in ölümünden Hizbullah sorumlu tutuldu.

İran Büyükelçiliği'ni hedef alan saldırıda aralarında Kültür Ateşesi'nin de bulunduğu 23 kişi hayatını kaybetmişti.

Saldırıdan sonra örgüt, Hizbullah militanları Suriye'de savaşmayı durdurana ve Lübnan'da gözaltına alınan örgüt üyeleri serbest bırakılana dek Lübnan'daki saldırıların süreceği tehdidinde bulunmuştu.

Büyükelçilikteki patlamalarla ilgili yapılan soruşturma sonucu iki intihar saldırganının radikal Sünni gruplarla bağlantılı bir Lübnanlı ve Sünni din Adamı Şeyh Ahmed el Assir ile bağlantılı bir Filistinli olduğu saptanmıştı.

Lübnan Savunma Bakanlığı yetkilileri saldırıdan sonra gözaltına alınan Mecid el Mecid'in istihbarat görevlileri tarafından sorgulandığını açıklamıştı.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?