banner39

Orta Asya devletleri Taliban ile temas kuruyor

Modern Afganistan Çalışmaları Merkezi uzmanı Andrei Serenko Taliban’ın İran, Pakistan, Çin, Türkmenistan ve Kırgızistan'da temas noktaları olduğunu ileri sürdü

Ortadoğu 31.10.2015, 14:11 31.10.2015, 14:31
Orta Asya devletleri Taliban ile temas kuruyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya ve Orta Asya ülkelerinin Taliban ile müzakereler içinde olduğu iddia edildi.

Modern Afganistan Çalışmaları Merkezi uzmanı Andrei Serenko Taliban’ın Türkiye, İran ve Pakistan’da gayri resmi temsilciliklerinin bulunduğunu, Taliban temsilcilerinin birkaç kez de Çin'e giderek bu ülke yetkilileri ile görüştüğü ileri sürüldü.

Serenko, son on beş yılda Taliban’ın Aşkabat’ta fiili merkezi bulunduğunu ve örgüt temsilcilerinin Türkmenistan'ın gizli servisi ile devamlı olarak görüştüğünü iddia etti. Taliban’ın Kırgızistan’da da temas noktaları bulunduğu düşünülüyor.

26 Ekimde Amerikan gazetesi Daily Beast’te yayınlanan bir haberde "Taliban" hareketinin Rusya ile temas halinde olduğunu yazmıştı. Moskova hızlı bir şekilde cevap vermiş ve aynı gün Rusya Devlet Başkanı Afganistan özel temsilcisi Zamir Kabulov bu haberi doğrulayarak kendilerinin Taliban ile bir iletişim kanalı olduğunu açıklamıştı. 30 Ekim'de Alman Radyosu Deutsche Welle Orta Asya ülkelerinin ve Rusya'nın Taliban ile görüşmelerde bulunduğunu iddia etmişti. 

Afganistan ile ortak sınırlara sahip bulunan Orta Asya ülkeleri, Taliban ile bağlantıları hakkında konuşmak istemeseler de iddiaları reddetmemişlerdi.

Amerika Birleşik Devletleri ve bazı Avrupa ülkeleri ile Taliban arasındaki ilk temas Almanya ve Dubai'de 2010 yılında gerçekleşti. 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?