banner15

Ortadoğu ekonomisini çatışmalar vuruyor

Arap Birliği Genel Sekreteri Ebu Gayt, Ortadoğu bölgesindeki çatışmaların ülkelerin kalkınmasına engel olduğunu belirtti

Ortadoğu ekonomisini çatışmalar vuruyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, bölgedeki savaş ve çatışmaların, Arap ekonomisini olumsuz etkileyen en büyük etken olduğunu, insani ve sürdürülebilir kalkınmanın önündeki temel engelleri oluşturduğunu söyledi.

Mısır'ın başkenti Kahire'de Tunus Sanayi ve Ticaret Bakanı Ziyad el-Azari başkanlığında düzenlenen "98. Ekonomik ve Sosyal Konsey Bakanlar Toplantısı"nın açılışında konuşan Ebu Gayt, Ortadoğu'da terör ve aşırılığın, kalkınmanın ilerlemesine engel olduğunu belirterek, Arap ülkelerindeki kalkınma oranının yükseltilmesi ve ekonomik bütünleşmesi için çabaların artırılması çağrısında bulundu.

Ebu Gayt, "Başta Suriye krizi olmak üzere bölgedeki savaş ve çatışmalar, Arap ekonomisinin kredisini düşüren en büyük etkenler olmasının yanı sıra insani ve sürdürülebilir kalkınmanın önündeki temel engelleri oluşturuyor." dedi.

Ahmet Ebu Gayt, Arap ülkelerinde ekonomi alanındaki kötüleşmelere rağmen sürdürülebilir kalkınmanın önemli kaynaklarından kapsamlı Arap elektrik ağı gibi ortak çalışma yönünde müjdeleyici planlarının olduğunu vurguladı.

Tunus Sanayi ve Ticaret Bakanı Azari de Arap ekonomisindeki bütünleşme ile kalkınmanın, doğal kaynakların mevcut olmasına rağmen beklentilerin altında kalması nedeniyle ekonomik kırılmalar olduğunu ve işsizlik oranlarının yükseldiğini ifade etti.

Azari, ortak Arap çalışmasının güçlendirilmesi ve olabilecek tehditlere karşı koymak için etkin bir ekonomik blok oluşturma çağrısı yaptı.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2016, 12:13
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48