banner15

Ortadoğu'da eski haritalar yeniden gündemde!

New York Times gazetesinde yayınlanan bir haberde Irak ve bölgede yaşanan son gelişmelerin eski bölünmeş bölge haritasını hatırlattı

Ortadoğu'da eski haritalar yeniden gündemde!

Osman Hulusi Boyraz-Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak ve Ortadoğu'nun diğer ülkelerinde yaşanan son gelişmeler, bölge haritasının yeniden çizilebileceği ihtimalini gündeme getirdi. Son olaylar eski bir haritayı yeniden gündeme getirdi. New York Times, 28 Eylül 2013 tarihli haberinde, beş ülkenin bölünüp 14 küçük ülke haline gelebileceği gösteriliyor.

Suriye ve Irak'ta gerçekleşmesi muhtemel bölünmenin mezhep temelli olabileceği belirtiliyor. Suriye'nin Akdeniz kıyısında bir Alevi devleti kurulabileceği belirtiliyor. Suriye'nin kuzeyinde ise, bir Suriye Kürt devleti kurulabileceği kaydediliyor. Diğer taraftan, Suriye'nin doğusunda yaşayan Sünni toplulukla Irak'ın batısında yaşayan Sünni topluluğun bir araya gelerek bir Sünni devleti oluşturabileceği ifade ediliyor.

Irak'ta da Suriye'ye benzer bir durum yaşanacağı belirtiliyor. Kuzey'de hali hazırla bölgesel bir Kürt yönetimi bulunuyor. Bunun Suriye Kürtleriyle birleşerek bir Kürt devleti oluşturabileceği belirtiliyor. Irak Sünnileriyle Suriye Sünnilerinin de sınırda bir ülke oluşturabileceği kaydediliyor. Ülkenin güney kısmı ise Şii halkın ağırlıklı olduğu bölge. Bu bölgede de muhtemel bir Şiistan'ın kurulması öngörülüyor. 

Libya'nın da üçe bölünme ihtimali bulunuyor. Ülkedeki rakip aşiretlerin birlikte yaşayamayacağı ve ülkenin üçe bölünebileceği ihtimali dile getiriliyor. Bunlar, kuzeyde Trablus, doğuda Sireneyka ve Güney'de Fizan olarak öngörülüyor.

Yemen'in de Kuzey ve Güney Yemen olmak üzere ikiye bölünebileceği ihtimali dile getiriliyor. Suudi Arabistan'ın da kendi içinde bölünebileceği, güç dengesinin yer değiştirebileceği, bölgesel aşiretlerin güç kazanabileceği ve mezhepsel bir bölünmenin ortaya çıkabileceği kaydediliyor. 

Ortadoğu'da haritalar yeniden çizilirse ortaya çıkabilecek yeni harita şu şekilde olabilir;

 

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2014, 13:08
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48