banner15

'Ortadoğu'ya hakim olan dünyayı yönetir'

Kudüs Günü kutlamalarına katılan Ahmedinejad: Batılı güçler bölge ülkelerini kullanmaya çalışıyor

'Ortadoğu'ya hakim olan dünyayı yönetir'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ahmedicad kudüs günü vesilesiyle bölge meseleleri ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Batı için Türkiye, İran, Suriye, Mısır ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin önemi olmadığını ve hiç bir zaman bu ülkelerin gelişip, güçlenmelerini istemediklerini belirten İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad, bu yüzden bütün ülkelerin kısa vadede birbirleri aleyhine kullandırılmamaya dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

Batının, Orta Doğu bölgesini egemenlik kurma peşinde olduklarını ve bunun maliyetini de bölge halklarının cebinden sağlamak istediklerini vurgulayan Ahmedinecad, Libya meselesinde de hükümet ve muhalif gruplar arasında müzakere ve mutabakat koşullarının sağlanması yerine, maalesef bazılarının düşman saflarında yer aldıklarını, bu arada Birleşmiş Milletler (BM)’nin de bu meselede tarihi bir hata yaptığını ve sömürgecilerin bir aracı olduğunu gösterdiğini belirtti.

Güvenlik Konseyi (GK)’nin de askeri müdahale kararı vermemesi gerektiğinin altını çizen İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, müzakere grupları oluşturulup, sorunların siyasi kapasitelerin kullanılarak halledilmesi yoluna gidilmesi gerektiğini söyledi. Oysa yapılanların, Batı’nın sorunları çözümünü istemeyip, düşmanca ve bitmeyen bir kin ve nefret ile egemenlik kurmak için fırsat ve bahane yaratma peşinde olduklarını gösterdiğini belirtti.

TÜRKİYE İLE TEMAS HALİNDEYİZ

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, İran’ın Türk dostları ile bölgesel meseleler konusunda sürekli bir müzakere ve görüş alışverişi içinde olduğunu fakat batının her zaman karmaşık komploları olduğu için herkesin uyanık olması gerektiğini söyledi.

Ahmedinecad, kendisiyle yapılan bir röportajda, bölgedeki son gelişmelerle ilgili olarak Türkiye’nin sürpriz pozisyon alması hakkındaki bir soruya, İran’ın Türk dostları ile bölgesel meseleler konusunda sürekli bir müzakere ve görüş alışverişi içinde olduğunu fakat batının her zaman karmaşık komploları olduğu için herkesin uyanık olması gerektiğini söyledi.

 

”SUUDî ARABİSTAN’IN AMACI İSRAİL’İ KORUMAK”

İran Cumhurbaşkanı  Ahmedinecad,  Arabistan’ın son olaylarda ve bölgesel olaylara müdahalesindeki amacının İsrail’i kurtarmak olduğunu, bu meselede iki devlet tek hareket taktiğini uyguladıklarını ve İsrail rejiminin kurtuluşunun da buna bağlı olduğunu iddia etti.

İsrail’in aktör rolü oynasa da sahne gerisinde Amerika’nın karar verici olduğu hatırlatan Ahmedinecad, resmen tanınmadıkça İsrail hayat şansı olmadığını belirtti.

Gelişen olaylar karşısında Orta Doğu ülkelerinin ve halklarının direniş saflarının zayıflamamasına dikkat etmeleri gerektiğini söyleyen İran Cumhurbaşkanı, aksi takdirde bütün bölge ülkelerinin ve milletlerinin hatta Türkiye, Arabistan ve Mısır’ın bile tehlikede olacağını vurguladı.

 

"ORTADOĞU'YA HAKİM OLAN DÜNYAYI YÖNETİR"

Mehr Haber Ajansı'nın haberine göre, bugün Tahran'da düzenlenen Dünya Kudüs Günü yürüyüşlerine katılan  Ahmedinecad, Cuma hutbeleri öncesinde halka hitaben konuşma yaparak, Ortadoğu bölgesinin enerji bölgesi olduğunu ve her kimse bu bölgeye hakim olduğu zaman dünyaya hükmetmek yolu onun için açılacağını ifade etti.

Filistin'in durumu hakkında değerlendirme yapan İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, bütün ilahi enbiyalarını ve muvahhitlerini kendine cezbeden Filistin'in Ortadoğu bölgesinin kalbi olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinecad, 20. asrın başlarında Osmanlı devletinin yanlış yönetim şekli, bazı kabilelerinin bencilliği ve önyargıları sayesinde ve tarihi gafletlerden dolaysıyla yüzlerce yıl Filistin topraklarının üzerine egemenlik kurma arzusunda olan sultacıların ve müstekbirlerin durumdan yararlandıklarını savundu.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2011, 17:19
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35