Ortodoks Yahudilere zorunlu askerlik

İsrail parlamentosu, İsrail'de bulunan yaklaşık 300 bin Ortodoks Yahudiyi yakından ilgilendiren bir karar aldı ve Ortodoks Yahudilere askerliği zorunlu hale getirdi

Ortodoks Yahudilere zorunlu askerlik

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail parlamentosu bugün Ortodoks Yahudilere askerliği zorunlu hale getiren yasayı onayladı. İsrail parlamentosunda onaylanan yasayla birlikte, İsrail'de yaşayan yaklaşık 300 bin Ortodoks Yahudi ya zorunlu olarak askere gidecek ya da mecburi kamu hizmetlerinde çalışacak.

İsrail parlamentosunda 65'e 1 oyla kabul edilen yasaya aşırı sağcı Yahudi Evi grubu şiddetle karşı çıkıyordu. Grup geçtiğimiz yıl da gündeme gelen Ortodoks Yahudilere askerlik tasarısına sert şekilde karşı çıkmış ve parlamentoyu basmış ve yasanın oylanmasına izin vermemişti.

Yahudi Evi grubu bu yıl, tasarıyla ilgili yapılacak oylamaya katılmayacaklarını açıklamıştı. İsrail parlamentosunda toplam 120 milletvekili bulunuyor. Oylamada red oyu kullanan bir milletvekilinin de tasarıya karşı çıkan Yahudi Evi grubuna üye olduğu bildiriliyor.

Yeni yasa ile birlikte, İsrail'de yaşayan Ortodoks Yahudiler zorunlu olarak askerlik yapacaklar. Askerlik yapmayanlar ise kamu hizmetlerinde zorunlu olarak çalıştırılacakları. 

İsrail'de erkekler 3 yıl kadınlar ise 2 yıl askerlik yapmak zorunda. Ortodoks Yahudiler ise şimdiye kadar bundan muaf tutuluyorlardı.

Tasarıya karşı çıkan yaklaşık 300 bin Ortodoks Yahudi İsrail'de bir araya gelerek eylem yaptı. Eylemlerin gece boyu da sürdüğü ifade ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2014, 15:29
banner53
YORUM EKLE

banner39