banner15

ÖSO 4 köyü IŞİD'den geri aldı

Özgür Suriye Ordusu Suriye'de dört köyü IŞİD'den geri aldı

ÖSO 4 köyü IŞİD'den geri aldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de IŞİD'e karşı başlatılan operasyonda Özgür Suriye Ordusu Bölgede IŞİD'in kontrolünde olan dört köyü ele geçirdi.

Cerablus'a düzenlenen Fırat Kalkanı operasyonunda, Suriyeli muhaliflerin eline geçen köy sayısı 4’ e yükseldi. Keklice ile Kıvırcık Karakuyu köylerinin ardından Elvaniye ve Güğüncük köyleri de ÖSO'nun denetimine geçti.

46 IŞİD üyesi ise etkisiz hale getirildi.

Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi’nden (ORSAM) Doç. Dr. Ferhat Pirinççi, Türkiye’nin IŞİD tarafından yapılan füze saldırıları ve Cerablus hattının önemi nedeniyle bu operasyonu başlattığını söyledi: “Cerablus önemli bir hat. Suriye’nin kuzeyini dikkate aldığımızda, Türkiye’nin en başından beri ileri sürdüğü güvenli bölge ya da uçuşa yasak bölge görüşünde merkez rolü oynayacak bir alan. Bu alanın, IŞİD’e karşı koalisyon çerçevesinde, yine Türkiye’nin terör örgütü olarak kabul ettiği başka bir örgütün eline geçme ihtimali bulunmaktaydı. Cerablus’un artık Türkiye’nin oluşturulmasını istediği etki alanı veya güvenli bölge oluşturulmasında son kale haline geldiğini göz önünde bulundurmak gerekiyor.”

Pirinççi, Türkiye’nin zaten saldırılarla karşı karşıya olduğunu vurgulayarak, Cerablus operasyonunun güvenlik açısından büyük bir etki yaratacağını düşünmediğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2016, 14:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35