banner39

banner35

ÖSO Azez'de IŞİD'e karşı harekete geçti

Aralarında Sultan Murat Tugayı ve Cephetul Şam grubunun da bulunduğu ÖSO birlikleri, bölgeyi 2 yıldan bu yana elinde tutan IŞİD mevzilerine tank, top ve ağır silahlarla taarruza geçti

Ortadoğu 13.08.2015, 14:30 13.08.2015, 15:38
ÖSO Azez'de IŞİD'e karşı harekete geçti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Halep'e bağlı Azez ilçesindeki IŞİD hedeflerini tank ve ağır silahlarla ateş altına aldı. 3 gün önce Türkiye sınırına yakın bölgelere askeri yığınak yapan ÖSO, bu sabah erken saatlerde Azez'e bağlı Harcere ve Delhe köyleri arasındaki IŞİD mevzilerine karşı saldırıya geçti.

ÖSO güçleri koalisyon uçaklarının desteğiyle IŞİD'e karşı operasyon başlattı. Bu sabah 8 tank ve çok sayıda doçkayla, IŞİD'in kontrolündeki Harbe köyüne saldırı başlatan ÖSO, köyün kontrolünü ve bölgedeki doğalgaz tesisiyle bir tank da ele geçirildi.

Halep'ten gelen, aralarında Sultan Murat Tugayı ve Cephetul Şam grubunun da bulunduğu ÖSO birlikleri, bölgeyi 2 yıla aşkındır elinde tutan IŞİD mevzilerine tank, top ve ağır silahlarla saldırdı. Saldırısı sonrası IŞİD'in zayiat verdiği öğrenildi. ABD öncülüğündeki koalisyon uçakları ise bölgede keşif uçuşları yapıyor.

Cephetül Şam grubunun Türkmen komutanlarından Zekeriya Karslı'nın komutasındaki ÖSO birlikleri, IŞİD'i bölgeden uzaklaştırmayı hedefliyor.

Şam Cephesi'ne destek veren diğer muhalif birliklerin de Karamezra köyüne ağır silahlarla saldırdığı öğrenildi.Azez ilçesinin doğusundaki Harbe köyü ile doğalgaz tesisi, bir yıl önce IŞİD'in kontrolüne geçmişti.

Suriye tarafındaki patlama ve çatışma sesleri Kilis’in sınır hattındaki köylerinden duyuluyor. Güvenlik güçleri, Kilis'in Elbeyli ilçelerine bağlı Akıncı ve Ardıçlı köylerinin sınır hattındaki önlemlerini artırdı.

Çıplak gözle çatışma, patlama ve dumanlar sınır hattından görülürken, Türk Silahlı Kuvvetleri sınır hattında zırhlı araçlar ile devriye geziyor.

LAZKİYE’DE FÜZE SALDIRISI

Suriye rejiminin Bu arada Suriye’nin kıyı kenti Lazkiye’ye füze saldırısı düzenlendiği bildirildi. Suriye resmi haber ajansı SANA, ‘teröristler’ tarafından düzenlendiğini iddia ettiği iki ayrı saldırı nedeniyle bir kişinin öldüğünü, 14 kişinin yaralandığını duyurdu.

Füzelerden birinin, 8 Mart Caddesi’nde bulunan Dar'ül Fetva binasının önüne düştüğü belirtilirken, saldırıda ölen ve yaralananların olduğu açıklandı.

Muhaliflere yakınlığıyla bilinen Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden yapılan açıklamada da saldırıdaen az bir kişinin öldüğü, 14 kişinin de yaralandığı kaydedildi.

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?