banner39

ÖSO: Esad rejiminin düşmesi an meselesi

ÖSO Genel Kurmay Başkanı Selim İdris, ''Esad rejiminin düşmesi an meselesi'' olduğunu savunarak, ''Esad'ın yerini kimse bilmiyor'' dedi.

Ortadoğu 17.12.2012, 01:48 17.12.2012, 01:48
ÖSO: Esad rejiminin düşmesi an meselesi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Genel Kurmay Başkanı Tuğgeneral Selim İdris, Beşşar Esad rejiminin düşmesinin an meselesi olduğunu söyledi.

İdris, yaptığı açıklamada, ''Şu an elimizde Esad'ın sarayını ele geçirecek kadar silah var ve Şam'daki nihai savaş çok yakında gerçekleşecek'' diyerek Esad'ın kısa bir zaman içinde düşeceğini iddia etti.

Üst düzey askeri komutanların ailelerinin Lübnan ve diğer komşu ülkelere kaçtıkları yönünde ellerinde bilgi olduğunu öne süren İdris, Esad'ın yerini ise kimsenin bilmediğini iddia etti.

Askeri birliklerin tek başlarına yetersiz kalmaları nedeniyle Esad rejiminin onları bir çatı altında topladığını kaydeden İdris ''ÖSO askerleri Halep'in kuzeyinde büyük başarı kaydetti, Esad güçleri artık ÖSO'ya karşı koyamıyor'' diye konuştu.

İdris, Esad güçlerinin sahip olduğu kimyasal silahlarla ilgili ise ''Karşılaştığımız en büyük sorun bu. Bu silahların nerede bulunduğunu biliyoruz ve Esad ordusu bu silahı kullanmadan önce birliklerimize harekete geçmeleri konusunda talimat verdik'' ifadelerini kullandı.

ÖSO'nun elinde bulunan Esad yandaşı esirlere kötü davranıldığı konusundaki iddialar hakkında ise İdris, ''Esirlere kötü muamelede bulunulmaması konusunda büyük çaba sarf ediyoruz. Tugay ve birliklerin komutanlarını toplayıp esirlere nasıl davranmaları gerektiğini açıkladık, insani muamelenin kurallarını öğrettik, buna uymayanların da askeri mahkemeye sevk edileceğini bildirdik'' açıklamasını yaptı.

ÖSO'ya bağlı tugay ve birlikleri bir çatı altında toplayan Genel Kurmay Başkanlığı, 7 Aralık'ta kurulmuş başkanlığına da Selim İdris getirilmişti.

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü