ÖSO güneyden Şam'a doğru ilerliyor

Suriye'de ÖSO grupları, rejimin Halep'e yönelik saldırılarını hafifletmek için Şam'ın güneyine doğru ilerliyor

ÖSO güneyden Şam'a doğru ilerliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de muhalifler başkent Şam'ın güneyine doğru ilerliyor. Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) grupları, rejim güçlerinin Halep'e saldırılarını yoğunlaştırmasının üzerine, güneyden Şam'a doğru ilerlemeye başladı.

ÖSO birliklerinin Şam'ın güneyinde önemli ilerlemeler kaydettikleri belirtiliyor. Son dönemde, muhaliflerin kontrolündeki Halep'e rejim güçleri tarafından hem havadan hem de karadan ağır saldırıları yapıldığı ve muhalif grupların, zayıflamaya başladığı bilgileri geliyordu.

Bunun üzerine ÖSO birlikleri taktik değiştirerek, rejim güçlerini Halep'e yakın olan Şam'ın kuzey bölgesinden güney bölgesine çekmek için güneyden Şam'a doğru ilerlemeye başladı. 

Güney Cephesi komutanları, ABD'nin IŞİD'e karşı yürüttüğü hava saldırılarının da kendilerine bazı faydalar sağladığını belirtiyor. ÖSO komutanları, hava saldırılarının IŞİD'i bölgeden uzak tuttuğunu ve bu sayede rejim gruplarına karşı ilerleme kaydedebildiklerini belirtiyor.

Ancak ABD'nin hava saldırılarının Şam'ın kuzeyindeki muhaliflere zararı olduğu ve rejimin saldırısı altındaki muhaliflerin bir de ABD'nin hava saldırısından dolayı zayıf düştükleri belirtiliyor. 

Güney Cephesi'nden Şam'a doğru ilerleyen ÖSO birliklerinin komutanı General Esad el Zubi, Orient TV kanalına yaptığı açıklamada, kendileri için zaferin çok yakın olduğunu ve Suriye rejimi hükümetinde yakında büyük çatlakların meydana gelmesini beklediklerini söyledi. 

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2014, 14:04
banner53
YORUM EKLE

banner39