banner39

ÖSO kendi ürettiği silahlarla saldırdı

Özgür Suriye Ordusu birlikleri ilk defa kendi ürettikleri silahlarla başkent Şam'ın merkezindeki kamu binalarına saldırılarda bulundu

Ortadoğu 26.03.2013, 12:46 26.03.2013, 12:46
ÖSO kendi ürettiği silahlarla saldırdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birlikleri ilk defa kendi imkanlarıyla ürettikleri havan topu ve roketlerle, başkent Şam'ın merkezinde aralarında Genelkurmay Başkanlığı'nın da bulunduğu kamu binalarına saldırılarda bulundu.

Esad güçlerinin her gün Kasyun Dağı'ndan muhaliflerin etkin olduğu Doğu Guta, Yermuk, Seyyide Zeyneb, Haresta, Zemelka, Muaddamiye, Tedamun ve Cobar bölgelerine yoğun bir şekilde top ve roketlerle saldırı düzenliyor. Buna karşılık muhalifler de son günlerde kendi imkanlarıyla yaptıkları havan topu ve roketlerle kent merkezinde aralarında Genelkurmay Başkanlığı'nın da bulunduğu kamu binalarına saldırılar gerçekleştirdi.

Yerel kaynaklar, başkentte ÖSO ile Esad güçleri arasındaki çatışmaların genellikle gece geç saatlerde başladığını ve sabaha kadar sürdüğünü bildirdi. Görgü şahitleri, Şam'da meydana gelen patlamaların genellikle sabahın erken saatlerinde gerçekleşmesinin halk arasında paniğe yol açtığını belirtti.

''REJİMİN KALELERİNİ BİR BİR VURMAYA BAŞLADIK''

ÖSO'ya bağlı Rıdvan Tugayı Komutanı Rıdvan Ebu Ubeyde, ''Kendi imkanlarımızla yaptığımız silahlarla rejimin kalelerini bir bir vurmaya başladık ve bunda büyük ölçüde başarılı olduk'' diye konuştu.

Şam'ın doğu, güney ve batı kesimlerinin yüzde 95'inden fazlasının muhaliflerin kontrolünde olduğunu ileri süren Ebu Ubeyde, dışarıdan silah almadıklarını fakat Esad rejiminden bazı gelişmiş silahlar ele geçirildiğini dile getirdi.

Önümüzdeki süreçte Şam'daki askeri binalara saldırıların artacağını kaydeden Ebu Ubeyde, rejimin operasyonel gücü kalmadığından kent ve beldeleri füze ve Scud füzeleriyle vurduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?