banner39

Özbek grup Molla Ahtar'a biatını açıkladı

Taliban'ın yeni lideri kim olacağına dair tartışmalar devam ederken Özbekistandan Katibatul- Buhari isimli bir grup Molla Ahtar Mansur'a biat ettiğini açıkladı

Ortadoğu 04.08.2015, 16:40 04.08.2015, 16:53
Özbek grup Molla Ahtar'a biatını açıkladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye’deki savaşa katılan Özbek asıllı bir grubun oluşturduğu “Katibatul-Buhari” Afgan Talibanı yeni lideri Molla Ahtar Mansur’a biat ettiği bildirildi.

BBC Özbek servisinin haberine göre bu grup hakkında basında az bilgi bulunuyor ve grup esasen Özbekistan İslami hareketinden ayrılan üyelerden oluşuyor.

“Katibatul-Buhari” grubu kendine ait internet sayfasında Taliban eski lideri Molla Ömer’in ölümünden sonra bir sesli taziye mesajı yayınlamıştı. Mesajı okuyan grup militanı Molla Ömer ve Usame Bin Ladin Sovyetlere ve ABD'ye karşı yaptığı cihatı övdü ve arkadaşlarıyla Taliban’ın yeni lideri Molla Ahtar Mansur’a biat ettiklerini açıkladı.

Molla Mansur Taliban lideri seçildikten sonra bu grup arasında da bölünmeler yaşandığı haberleri ortaya çıkmıştı.

Geçen sene Özbekistan İslami Hareketi IŞİD liderine biat ettiğini ilan etmiş ve ÖİH lideri Osman Gazi IŞİD saflarını katıldıklarını bildirmişti.

Uluslar arası basın ve bölge uzmanlarına göre bine yakın Özbek asıllı grup üyeleri Irak ve Suriye’deki savaşlara katılıyor. Son zamanlarda da Orta Asya ülkelerinden bölgeye savaşmak için gelenlerin olduğu belirtiliyor.

 

Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?