banner39

Özbekistan Süveyş'e açılıyor

Mısır'ın darbeci Cumhurbaşkanı Sisi, 5 Eylül'de Özbekistan'a gidiyor. Süveyş Kanalı'nın ve ikili ilişkilerin ana gündem başlıkları olduğu belirtiliyor

Ortadoğu 20.08.2018, 10:41 20.08.2018, 11:50
Özbekistan Süveyş'e açılıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Özbekistan basınından alınan bilgiye göre, Mısır'ın darbeci Cumhurbaşkanı Abulfettah Sisi'nin 5 Eylül'de Özbekistan'a resmi bir ziyarette bulunacağı bildirildi. 

Mısır Yatırım Bakanı Sahar Nasr, iki ülkenin yeni yatırım zeminini ve Özbekistan’ın Süveyş Kanalı'nı kullanma olasılıklarını da masaya yatıracaklarını belirtti. 

Süveyş Kanalı'nın, uluslararası ticarette ülkeler için stratejik öneme sahip olduğu söyleniyor.

Resmi temaslar çerçevesinde, Özbekistan ve Mısır taraflarının ulaştırma, turizm, tarım, sağlık ve ticaret alanlarında anlaşmalar imzalayacağı açıklandı.

Mısır Ulaştırma Bakanı Hisham Arifat da ziyaretle ilgili demeç verdi. Arifat, Mısır ve Özbekistan'ın benzer bir yol altyapısına sahip olduğunu, bu nedenle demiryollarını modernize etme konusunda işbirliğinin gündeme geleceğini söyledi.

Özbekistan 1992 yılının 1 Mayıs'ında Mısır ile diplomatik ilişkiler kurmuştu. Aynı yılın Temmuz ayında Mısır heyeti Taşkent'i ziyaret etmişti.

1994 yılında da Taşkent'te Mısır Bilim ve Eğitim Merkezi açılmıştı.

SÜVEYŞ KANALI'NIN ÖNEMİ

Süveyş Kanalı, Kızıldeniz’i Akdeniz’e bağlayan ve ticaret gemilerinin okyanuslarla bağlantısını kuruyor. Kanal, 1951 yılında deniz ticaret yolu olarak açılmıştır. Aynı zamanda Avrupa kıyıları ve Atlas Okyanus’unu bağlayan en kısa deniz yolu olması dolayısıyla stratejik bir öneme sahiptir.

Süveyş Kanalı, dünyanın en önemli deniz geçitlerinden biri olarak gösteriliyor. Akdeniz ve Kızıldeniz’i birleştiren kanal, 1869 yılında Fransız mühendis Ferdinand de Lesseps tarafından planları çizilmiştir. Süveyş Kanalı, 168 kilometre olup Port-Sait'ten Süveyş şehrine kadar uzanır. Derinliği 11-12 metre olan kanalın genişliği su dibinde 45-100 metre su yüzünde 80-135 metredir.

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü