Özbekistan'da hak ihlalleri SSCB'yi aratmıyor

Orta Asya'nın birçok ülkesi gibi, Özbekistan da, Sovyetlerin mirasıyla ağır bürokrasi, yolsuzluk batağı ve insan hakları ihlalleriyle, hukukun ayaklar altına alındığı bir ülke

Özbekistan'da hak ihlalleri SSCB'yi aratmıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan'da yönetime karşı herhangi bir eleştiriyi dile getirmek veya açık veya gizli muhalefet etmek, ülkeyi bölme girişimi, yönetim tarafından yıkıcılık veya terör kapsamına alınmış durumda.

Yücel Oğurlu, sitemizde yayınlanan 'Özbekistan’ın 25 yıllık uzun kışı ne zaman bitecek?' adlı makalesinde, "Özbekistan'da 1991’den bu yana hükümete en ufak eleştirisi olan kişiler bile ülke dışına kaçmak zorunda kalmış veya zindanlara atılmıştır. Özbekistan dışına çıkmak, yönetime muhalefet edenler için bir çözüm olamamakta, çünkü Rusya'ya veya komşu ülkelere giden kişiler derhal iade edilmekte ve hapse atılmaktadır. Bunun dışında, "Uluslararası Şeffaflık Örgütü"nün şeffaflık ve yolsuzluk sıralamasına rakamlarına göre ülke, en kötü durumdaki ülkelerin başında gelmektedir. Özbekistan, dünyada sondan on beşinci sıradadır, yani yolsuzluk had safhadadır" ifadelerini kullanıyor.

Oğurlu makalesinde şu ifadelere yer veriyor:

"Özbekistan, geçmişte bütün bölgeye hükmeden siyaseti, sanatı, kültürü, ticaret ve bilim merkezi oluşu ile Orta Asya'nın hiç şüphesiz kalbidir. İşlenmiş yüksek bir dil üzerine yükselmiş edebiyatıyla, eşsiz mimarisiyle, genç nüfusuyla böylesi muhteşem bir ülkenin kendini dış dünyaya kapatarak tecride mahkum etmesi son derece acıdır. Öncelikle halkın talepleri ve demokrasi yönüyle ülkenin haline bakma daha sonra da somut insan hakları ihlallerine girmek ülkenin içler acısı halini anlamaya katkı sağlayabilir."

YÜCEL OĞURLU'NUN MAKALESİNİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ..

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2016, 15:21
banner53
YORUM EKLE

banner39