'Özgür Suriye Geçici Hükümeti' şekilleniyor

İstanbul'da toplanan Suriyeli muhalifler "Özgür Suriye Geçici Hükümeti" için de çalışmalar yapıyor. İddiaya göre, Suriye'nin kuzeyindeki PYD dışındaki Kürtler de bu oluşumda yer alıyor

'Özgür Suriye Geçici Hükümeti' şekilleniyor

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) İstanbul'da başta Cenevre-2 toplantı olmak üzere Özgür Suriye Geçici Hükümetini şekillendirmek amacıyla toplandı.

PYD'ye rakip 11 siyasal kesimin koalisyonu olan ve kısa bir süre önce SMDK'ya katılan Suriye Kürtleri Ulusal Konseyi'nin (ENKS) de toplantıya bir heyet ile katıldığı Kürtçe kaynaklar tarafından kaydedildi.

SMDK'DA 11 KÜRT TEMSİLCİ

SMDK ile ENKS arasında daha önce yapılan antlaşmada Kürtlerin 11 kişilik bir liste ile örgütte çeşitli pozisyonlarda temsil edileceği kararı alınmıştı. Bu karara bağlı olarak ENKS 11 kişilik bir temsilciler listesi oluşturmuştu. Bu listenin bugünkü toplantıda SMDK'ya sunulduğunu belirten Kürt kaynakları, SMDK içerisinde bazı kişilerin listeye itiraz ettiğini ve Kürtleri temsil edecek isimlerin istişare edilerek karara bağlanması gerektiğini kaydettiler.

İÇİŞLERİ BAKANI İHVAN'DAN

Rûdaw, Suriye direnişi yanlısı haber yapan el-Zeman el-Wesil sitesine dayandırdığı bir son dakika haberi ile SMDK toplantısının içeriğine dair bilgiler aktardı. Söz konusu sitenin yer verdiği bilgilere göre Özgür Suriye Geçici Hükümetine bağlı bakanlık dağılımları önemli oranda netleşmeye başladı. İçişleri Bakanının İhvan adayından seçildiği bilgisinin dikkat çektiği haberde Geçici Hükümet Başkanı Ahmed Tuhma'nın 11 kişilik bir bakanlar listesine yer verdiği söylendi. İddiaya göre Özgür Suriye Geçici Hükümetinin İçişleri Bakanlığına Suriyelilerin Geleceği fraksiyonu ve İhvan-ı Müslimîn adayı Cabir İlleyan getirildi.

"KÜRTLERE BAKANLIK YOK" İDDİASI

Kürtçe yayın yapan Rûdaw haber ajansı ise konuyla ilgili yer verdiği bir haberde Geçici Hükümet öne çıkardığı bakanlar listesinde tek bir Kürt temsilciye yer verilmediğini belirterek bu durumun dikkat çekici olduğunu kaydetti.

Ahmed Tuhma'nın toplantıda deklare ettiği iddia edilen 11 kişilik bakanlar listesinin cinsiyetlere göre dağılımında 10 erkeğe karşı bir kadın şahsiyetin bakan olarak seçildiği kaydedildi.

Kaynak: Islah Haber

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2013, 16:15
banner53
YORUM EKLE

banner39