banner39

Özgür Suriye Ordusu, SMDK'ya katılıyor

ÖSO Siyasi Danışmanı Bessam ed-Dade, ÖSO'nun, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Konseyi'ne katılmayı prensipte onayladığını söyledi.

Ortadoğu 10.12.2012, 22:24 11.12.2012, 07:50
Özgür Suriye Ordusu, SMDK'ya katılıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Siyasi Danışmanı Bessam ed-Dade, ÖSO'nun, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Konseyi'ne (SMDK) katılmayı prensipte onayladığını söyledi.

Dade, pazar günü ÖSO liderlerinin, SMDK Enel Sekreterliği'yle ÖSO'nun Konsey'de temsilcisinin bulunması hakkında toplantı yaptıklarını belirtti.

Toplantıda ÖSO'nun Konsey'e katılmasının onaylandığını dile getiren Dade, ancak ÖSO'nun Konsey'in hangi kademesinde ve yüzde kaç oranında yer alacağı konusunda görüşmelerin devam ettiğini ifade etti.

SMDK yetkilileri, Marakeş'teki toplantı öncesi geçici hükümet konusunu çözüme kavuşturmak için dün Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen toplantıda bir araya gelmişti.

AB, SMDK'YI TANIDI

Bu arada AB dışişleri bakanlarının, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Muaz El Hatip'le toplantısından tanıma kararı çıktı.

AB kararında, SMDK'dan mevcut rejime saygın bir alternatif oluşturmak için Suriye'de siyasi dönüşüm programını ortaya koyması, BM ve Arap Birliği'nin özel temsilcisi İbrahimi'yle angajmana girmesi talep edilerek, AB'nin bu kapsamda SMDK'yı desteklemeyi ve birlikte çalışmayı sürdüreceği vurgulandı.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü