banner39

Özgür Suriye Ordusu yeni oluşuma tepkili

Kahire'de oluşan yeni Suriyeli muhalif gruba ilk tepki Özgür Suriye Ordusu'ndan geldi

Ortadoğu 01.08.2012, 11:48 01.08.2012, 12:47
Özgür Suriye Ordusu yeni oluşuma tepkili

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Özgür Suriye Ordusu'nun lideri Suriye dışında yeni bir politik koalisyonun kurulmasına  karşı çıktı.

Muhalif lider bugün yaptığı açıklamada oluşan oluşumun Suriye devriminin elde ettiği menfaatleri azaltacağına değindi. Oluşturulan yeni grup Özgür Suriye Ordusu'nu desteklerken, ordu muhalefete tepki gösterdi.

SURİYE DEVRİMİ MÜTEVELLİ HEYETİ

Kendilerini Suriye Devrimi Mütevelli Heyeti olarak adlandıran yeni oluşumda, Heysem Malih, Eymen Haruş, Şeyh Nevaf el-Beşir ve Mahmud Seyyid Dagin gibi tanınmış muhalif isimler yer alıyor.

Suriye Devrimi Mütevelli Heyeti başkanlığına seçildiği bildirilen Heysem Malih, Kahire Shepheard Otel'de düzenlediği basın toplantısında, Suriye için yeni bir geçici hükümet kurma çalışmalarına başladıklarını belirterek, Suriye muhalefetini yeni oluşuma katılmaya davet etti.

Heysem Malih, Suriye'nin halk ve vatan olarak bir bütün olduğunu, herkesin kurdukları yeni oluşuma katılabileceğini vurguladı.

Baas Partisi'nde yer almış olsa dahi bugün muhalif olmuş isimlerin kendilerine katılabileceğine işaret eden Malih, Suriye'nin kuzeyindeki gelişmelere ilişkin, ''Kürtlerin hiçbir ayrıcalığı yok. Suriye'de hiçbir milletin diğerine üstünlüğü yoktur. Suriye'nin yapısı çok renklidir'' ifadesini kullandı.

Geçici bir hükümet kurmanın zorluğuna dikkati çeken Malih, Suriye Devrimi Mütevelli Heyeti'nde siyasi kimliklerden çok devrimi temsil etme yetisinin ön plana çıktığını bildirdi.

Özgür Suriye Ordusu'nu desteklediklerini dile getiren Haytam Malih, Suriye'de demokratik ve temiz yeni bir dönem arzu ettiklerinin altını çizdi.

Yeni oluşumun başkan yardımcılığına atanan Eymen Haruş da yaşadıkları hassas dönemden dolayı iç ve dış muhalefetin bir arada olması gerekliliğine vurgu yaparak, 3 gün içinde diğer muhalif gruplarla görüşmeler yapacaklarını kaydetti.

15 kişilik yönetim kurulundan oluşan Suriye Devrimi Mütevelli Heyeti, öncelikle muhalifler arasındaki siyasi çekişmelerin bir yana bırakılmasını, devrime inanan tüm güçlerin bir araya getirilmesini hedefliyor.

 

 


banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?