Pakistan, 16 Taliban üyesini serbest bıraktı

Pakistan hükümeti, silahlı çatışmaya girmemiş 16 Taliban üyesini serbest bırakma kararı aldı

Pakistan, 16 Taliban üyesini serbest bıraktı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pakistan hükümeti, Güney Veziristan hapishanesinde tutuklu bulunan 16 Taliban üyesini serbest bırakacağını duyurdu. Serbest bırakılan Taliban üyelerinin silahlı çatışmalara karışmadığı belirtiliyor.

Pakistan hükümeti ile Taliban arasında devam eden barış müzakereleri için önemli meselelerin başında gelen Taliban üyelerinin serbest bırakılması konusunda Pakistan hükümeti ilk adımını attı. Güney Veziristan ceza evinde tutuklu bulunan 16 Taliban üyesinin bırakılacağı kararı Pakistan içişleri bakanlığınca da doğrulandı.

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif de Pakistan Tehrik-i Talibanı (TTP) üyesi olan ve Mehsud aşiretine mensup olan 16 kişinin serbest bırakılması kararını doğruladı. 

Güney Veziristan'da görev yapan bir yetkili, serbest bırakılanlar arasında Taliban yöneticisi bulunmadığını, serbest bırakılan kişilerin silahlı çatışmalara karışmamış Taliban üyeleri olduğunu söyledi.

Kararla ilgili açıklama yapan bir Pakistan içişleri bakanlığı yetkilisi kararın, Başbakan Nazaz Şerif ve Ordu Komutanı General Nahil Şerif arasında yapılan bir toplantıdan sonra, Taliban'a karşı bir iyi niyet göstergesi olarak alındığını ifade etti. Bundan sonra da benzer serbest bırakma kararlarının alınabileceğini söyledi.

Taliban daha önceleri, Pakistan hükümetini, vaat ettiği şeyleri yerine getirmemekle suçluyordu. Taliban'ın Pakistan hükümetine 300 kişilik bir liste verdiği ve bu listedeki kişilerin serbest bırakılmasını talep ettiği biliniyor. Bu listedeki kişilerin çoğunun kadın ve çocuk olduğu ifade ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2014, 16:17
banner53
YORUM EKLE

banner39