'Pakistan Bahreyn'e asker göndermeyecek'

Navaz Şerif Pakistan'ın Bahreyn'e asker göndereceği iddialarını yalanladı ayrıca Pakistan ve İran arasındaki doğalgaz boru hattı projesinin askıya alınmasında Körfez ülkelerinin etkisi olmadığını ifade etti

'Pakistan Bahreyn'e asker göndermeyecek'

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Pakistan’ın Bahreyn ya da Suudi Arabistan’a asker göndereceği yönündeki iddiaları reddetti. Bu konuda herhangi bir ülkenin de talebi olmadığını vurguladı.

Son dönemlerde Körfez ülkelerinden Pakistan’a ziyaretlerin arttığı gözleniyor. Bahreyn Kralı, Kuveyt Başbakanı ve Suudi Veliaht Prensi’nin ziyaretleri, Körfez ülkelerinin Pakistan’ın askeri gücünden yararlanmak istediği yönünde yorumlara neden oluyor. Suudi Veliaht Prensi ziyareti sırasında Pakistan’ın Suriye’ye silah göndereceği yönünde haberler yayınlanmış ancak Navaz Şerif tarafından böyle bir konunun görüşülmediği ifade edilmişti. Pakistan ise Körfez sermayesinin ülkedeki yatırımlarını artırmayı hedefliyor.

Ancak Pakistan, 2011 yılında Bahreyn’deki ayaklanmaların bastırılması için gönderdiği güvenlik personeli ile yönetime destek çıkmıştı.
Pakistan ve Körfez ülkeleri arasında hızlanana bu ziyaret trafiği ile ilgili çeşitli yorumlar yapılıyor. Bunların başında Pakistan'ın Suudi Arabistan veya Bahreyn'e asker gönderip göndermeyeceği konusu yer alıyor.
Diğer taraftan Pakistan'ın Suriye'ye silah gönderip göndermeyeceği konusu da sık sık gündeme gelmeye başladı. Özellikle Pakistan'ın Suudi Arabistan'dan aldığı 1.5 milyar dolarlık yardımın arkasında Suriye'ye silah gönderilmesi meselesinin olduğu ileri sürülüyor. Ayrıca İran ve Pakistan arasında yapılması planlanan ve şu an için askıya alınan doğalgaz boru hattı projesinin askıya alınmasının arkasında da Suudi Arabistan yönetiminin yaptığı baskının olduğu söyleniyor.
 
İddialarla ilgili açıklama yapan Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tesnim Eslem ise iddiaları yalanladı. Tesnim Eslem haftalık bilgilendirme toplantısında yaptığı açıklamada, Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halid bin Ahmed bin Muhammed El Halife'nin de bir basın toplantısında belirttiği üzere görüşmelerde İran ve Bahreyn arasındaki ihtilafın da gündeme geldiğini ancak Pakistan’ın Müslüman ülkeler arasındaki, İran-Arap ülkeleri ya da Körfez ülkelerinin kendi aralarındaki, anlaşmazlıklarda tarafsız kalma politikasını sürdüreceğini belirtti.
Tesnim Eslem, Pakistan’ın Müslüman dünyada her zaman birleştirici bir yönü olduğunu, ayrıştırıcılıktan uzak durduğunu vurguladı. Ayrıca Başbakan Navaz Şerif’in Haziran ayında Tahran’a bir ziyaret planladığını belirten Eslem, kesin tarih üzerinde çalışmaların sürdüğünü belirtti. Eslem, Pakistan’ın, hem Körfez hem de İran ile çok yakın ilişkileri olduğunu da ekledi.
Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2014, 11:02
banner53
YORUM EKLE

banner39