banner39

Pakistan, Bin Ladin'i 4 yıl tuttuktan sonra vermiş!

Amerikalı gazeteci Hersh, Usame Bin Ladin'in ABD'nin iddialarının aksine 4 yıl Pakistan tarafından gözaltında tutulmasının ardından, ABD askerlerine operasyon için teslim ettiğini yazdı

Ortadoğu 28.04.2016, 11:24 28.04.2016, 13:05
Pakistan, Bin Ladin'i 4 yıl tuttuktan sonra vermiş!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

"Usame Bin Ladinin bulunmasında Pakistan ABD'ye yardım etti." Bu iddia ABD'li gazeteci Seymoour Hersh'e ait. Hersh, yeni yayınladığı kitabında Usame bin Ladin'in bulunmasında, Pakistan istihbaratının ABD'ye yardımcı olduğunu öne sürerken, iddiasını da üst düzey Pakistan istihbaratı yetkililerine dayandırdı. Hersh, 2006 yılında Usame bin Ladin'in Pakistan'daki Hindikuş dağlarında yaklandığını ve Abotobatta ev hapsinde tutulduğunu öne sürdü. Hersh, üst düzey bir Pakistan istihbarat servisi elamanının CIA Pakistan koordinatörüne, Usame Bin Ladinin yerini söylediği ve 2 Mayıs 2011'de yapılan operasyondan da Pakistan ordusu ve istihbaratının haberi olduğunu kaydetti. Dönemin Pakistan genelkurmay başkanı Kayani de, ABD'nin bu operasyonundan haberlerinin olduğunu açıklamıştı. 

İŞTE HERSH'ÜN KİTAP RÖPORTAJINDAN DETAYLAR

Pulitzer ödüllü Amerikan araştırmacı gazeteci Seymour Hersh, kitabın tanıtımı için kendisiyle yapılan röportajda, ABD'nin, Ladin'in öldürüldüğünü gösteren fotoğrafların aldatıcı olduğu inancını pekiştiren yeni delillere ulaştığını söyledi

Hersh'ün ilk kez geçen yıl yayımlanan bir makalede öne sürdüğü iddialar, uzun süre Beyaz Saray'ı meşgul etmişti. Hersh iddiasındaki haklılıkta ısrar ederek yeni çıkardığı "Usame bin Ladin'in öldürülmesi" kitabında iddialarını tekrarladı.

Ladin'in 2006 yılında Pakistan'ın gözaltına aldığını, Suudi Arabistan desteğiyle esir tutulduğunu anlatan Hersh'e göre, ABD ve Pakistan da bu konuda anlaşma yaptı.

Hersh, Amerikan helikopterlerinin Pakistan'ın haberi olmadan Abbottabad'a girmesinin imkansız olduğunu da savunarak, "onların radarları sürekli F-16'ları izliyor" ifadesini kullandı. 

KİTAPTAN DETAYLAR

Hersh'ün kitabında "Ağustos 2010 ayında Pakistanlı bir albay bizim elçiliğimize gelerek CIA Şefi Jonathan Bank'a gitti ve dedi ki; Biz Ladin'le 4 yıl beraber yaşadık"

Hersh'in kitaptaki bir diğer ifadesi ise şu şekilde: "Pakistan istihbaratı Hindikuş bölgesinde Ladin'i yakaladı ve Abbottabad'da bir bina inşa edip onu orada tuttu. Pakistanlı yetkililer, Suudi Arabistan'ın onu Amerika'nın sorgulamasını istemediği için bunu yaptı"

"Onlar (Pakistanlılar) bize söylemeden gözaltı bölgesinde tuttuklarını kabul ettiler." diyen Hersh, CIA'in ise 2011 yılının 2 Mayıs tarihinde operasyon yapmak için Pakistanlı yetkililerden izin istediğini de kaydetti.

Seymour Hersh, ABD'nin El Kaide lideri Usame bin Ladin'in öldürülmesi konusunda kamuoyunu yanlış bilgilendirdiğini de belirterek, yapılan açıklamaların aksine, El Kaide liderinin 2011 yılında öldürüldüğü sırada firarda olmadığını, 2006 yılından beri Pakistan istihbarat servisinin esiri olarak bu ülkede bulunduğunu özellikle övurguladı.

Hersh, İngiltere'de yayımlanan London Review of Books dergisinin son sayısındaki yazısında, üst düzey bir Pakistan istihbarat yetkilisinin 25 milyon dolar karşılığında bin Ladin'in yerini ABD'ye bildirdiğini öne sürmüştü.

Amerikalı gazeteciye göre ABD'nin, "Mümkün olsaydı bin Ladin'i canlı da ele geçirebilirdik, El Kaide lideri çatışmada öldü" iddiası da yalan. "Bin Ladin'in bulunduğu yerde herhangi bir çatışma çıkmadı. Amerikalılar oraya vardığında, Pakistan istihbarat servisi çalışanları çoktan gitmişti."

Seymour Hersh, Beyaz Saray'ın "Bin Ladin'in cenazesi İslami kurallara göre defnedildi ve denize atıldı" iddiasının da doğru olmadığını iddia etti.

Hersh, başından da vurulan El Kaide liderinin vücundan bazı parçaların bir ceset torbasına konduğunu ve Afganistan'ın Celalabad kentine giden bir helikopterden Hindukuş Dağları'na atıldığını, en azından Bin Ladin'i öldüren komandoların iddiasının bu yönde olduğunu öne sürdü.

El Kaide örgütü lideri Usame Bin Ladin, Amerikan özel güçlerinin 2 Mayıs 2011'de Pakistan'ın Abbottabad şehrinde düzenlediği bir operasyonda öldürülmüştü.

Hersh yazısında Bin Ladin'in öldürülmesinin Obama'nın ilk dönemindeki en büyük başarısı olduğunu ve bir dönem daha başkan seçilmesinde önemli rol oynadığını vurguladı.

SEYMOUR HERSH

8 Nisan 1937 doğumlu Seymour Hersh adını ilk kez 1969'da, Vietnam'da ABD'nin 500 köylüyü öldürdüğü Mai Lai katliamını haberleştirip Amerikan yönetiminin katliamı nasıl örtbas ettiğini ortaya koyarak duyurmuştu.

Seymour Hersh bu araştırmasıyla, 1970'de Amerikan gazeteciliğinin en prestijli ödülü kabul edilen Pulitzer ödülü almıştı

Hersh, ABD'nin Irak'ı işgali sırasında Ebu Gureyb Hapishanesi'nde Amerikan askerlerinin Iraklı mahkumlara yönelik sistematik işkencelerini en ufak ayrıntısına kadar haberleştirmişti.

 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?