Pakistan-İran doğalgaz hattına yaptırım engeli

Pakistan ile İran arasında yapılması planlanan doğal gaz boru hattı yaptırımlar nedeniyle yapılamıyor, proje ile ilgili nihai kararın Navaz Şerif'in İran ziyaretinde verileceği belirtildi

Pakistan-İran doğalgaz hattına yaptırım engeli

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pakistan ile İran arasında yapılması planlanan doğalgaz boru hattı İran'a yönelik yaptırımlardan dolayı yapılamıyor. Boru hattıyla ilgili nihai kararın, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'in yakın zamanda İran'a yapmayı planladığı ziyaret sırasında verileceği açıklandı.

Pakistan Petrol ve Doğal Kaynaklar Bakanı Şahid Hakan Abbasi, uluslar arası yaptırımlar dışında İran-Pakistan gaz boru hattı için bir baskı görmediklerini belirtti. Teknik ve ekonomik olarak uygulanabilir bir projenin yaptırımlar nedeniyle çıkmaza girdiğini vurgulayan Abbasi, yaptırımlar kaldırıldıktan sonra 36 ay içinde bu projeyi tamamlama kapasiteleri olduğunu ifade etti.

Ülkenin günlük gaz ihtiyacının 6 milyar kübik feet olduğunu ancak toplam üretimin 4 milyar kübik feet’te kaldığını belirten Abbasi, hükümetin bu yılın sonundan itibaren sıvılaştırılmış doğal gaz ithal etmeye başlayacağını söyledi. Özellikle son dönemde artan Suudi siyasilerin ziyaretleri nedeniyle Pakistan’ın İran doğal gaz boru hattının rafa kaldırılması konusunda baskı gördüğü iddia ediliyordu.

Boru hattının geleceği ile ilgili açıklama yapan İran'ın Lahor konsolosu Muhammed Hüseyin Beni Esadi, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'in yakın bir gelecekce İran'a resmi bir ziyaret gerçekleştireceğini kaydetti. Beni Esadi, Navaz Şerif'in  İran ziyareti kapsamında İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir araya geleceğini söyledi. Doğalgaz boru hattı projesi ile ilgili nihai kararın da bu görüşmede verileceği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2014, 12:59
banner53
YORUM EKLE

banner39