Pakistan nükleer anlaşmadan memnun

İran ile varılan nükleer anlaşmadan memnun kalan ülkelerden biri de, birçok projesi bulunan Pakistan oldu

Pakistan nükleer anlaşmadan memnun

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pakistan, İran ve BM liderleri arasında Tahran’ın nükleer programı ile ilgili imzalanan tarihi anlaşmayı büyük bir memnuniyet ile karşıladı. Anlaşmanın getirdiği yeni iş şartlarından en fazla faydalanan ülke Pakistan olacak.

Pakistan Ulusal Güvenlik ve Dış İşleri Bakanı Sartaj Aziz, "İstikametini koruduğu sürece oldukça faydalı bir süreç olacağını düşünüyorum. İran ile gaz boru hattı projesi gibi sonuca vardırmak istediğimiz birçok projemiz var ve açıkçası anlaşmaya kadar var olan yaptırımlar bu projeleri ciddi anlamda sekteye uğratıyordu" dedi.

İran’ın bölge ekonomisinde aktif rol alacak olmasının politik olarak bölgeyi daha farklı bir konuma çekeceğini ifade eden Aziz bunun “Ümmetin birliğini sağlayacak olumlu bir adım olduğunu” söyledi.

Ekonomi uzmanları anlaşmanın getirdiği şartlarla beraber yerel ve yabancı firmalara on milyarlarca dolarlık bir yatırım sahası açıldığını söyledi.

Pakistan ve İran arasında ise büyük gaz boru hattı projesi ile beraber sekteye uğrayan birçok anlaşma yeniden tam gaz devam edeceği belirtilirken, Pakistan çimento sanayisinin de durumdan oldukça olumlu etkileneceği yapılan yorumlar arasında.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2015, 17:25
banner53
YORUM EKLE

banner39