banner39

Pakistan ulemasından 'namus cinayeti' fetvası

Pakistan Ulema Konseyi "namus cinayetlerinin" İslami olmadığını ve İslam adına bu tür cinayetlerin işlenmesinin doğru olmadığını belirten bir fetva yayınladı

Ortadoğu 06.06.2014, 14:25 06.06.2014, 14:51
Pakistan ulemasından 'namus cinayeti' fetvası

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pakistan Ulema Konseyi (PUK) dün çok ses getiren bir fetva yayınladı. Fetvada "namus cinayeti" adı altında kadınların ve kızların öldürülmesinin İslami olmadığını belirten PUK, İslam adalet anlayışından ve İslami yargılamadan uzak bir şekilde gerçekleşen bu türlü cinayetlerin önüne geçilmesi gerektiğini savundu. Konsey, bu tür cinayetlerin dünya kamuoyunu İslam konusunda yanlış yönlendirdiğini söyledi.

Konsey Başkanı Hafız Muhammed Tahir Eşrefi, diplomatların, din alimlerinin ve azınlık liderlerinin bir araya geldiği bir konferanta konuştu. Hafız Eşrefi konuşmasında, "Bu tür cinayetler genellikle şüphe sonucu gerçekleşiyor ve çoğu zaman cinayeti işleyen kişiler iddialarını ispatlayacak şahitleri bulamıyor" dedi.

Fetvada genellikle evlenmemiş kızların öldürüldüklerine yer veriliyor. Konsey başkanı, "Üzerlerine atılan suçlamalar şahitler tarafından doğrulansa ve suçlu oldukları ortaya konulsa bile evlenmemiş kızlar öldürülemez" ifadelerini kullandı.

Konferansta ayrıca mezhep çatışmaları da ele alındı. Bu tür çatışmaların İslama zarar verdiği belirtildi. Diğer taraftan gayri-Müslimlerin ibadet yerlerine yapılan saldırıların da İslamla bağdaşmadığı ifade edildi.

Konferansa katılan Pakistan Din İşleri ve Dinlerarası Uyum Bakanı Muhammed Yusuf, alimleri ve azınlık liderlerini toplumsal hoşgörüyü yaygınlaştırmaları konusunda uyardı.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?