Pakistan yeni savunma anlaşmaları imzalıyor

Pakistan hükümeti, Çin ve Suudi Arabistan'la savunma alanında stratejik ortaklığa gitmek istediğini belirterek çeşitli girişimlerde bulunmaya başladı

Pakistan yeni savunma anlaşmaları imzalıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pakistan hükümeti, savunma alanında yeni ilişkilier kuruyor. Pakistan “stratejik ortaklıkta yeni dönem” planı bağlamında Suudi Arabistan ve Çin’le savunma alanındaki işbirliğini genişletme kararı aldı.

Pakistan Dışişleri Bakanı Tesnim Eslem, geçtiğimiz ay, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman Bin Abdülaziz’in İslamabad’a gerçekleştirdiği ziyarette de bu konunun ele alındığını belirtti. Suudi Arabistan’ın Pakistan’a JF-17 savaş uçağı ve bir eğitim uçağının ortak üretimi için işbirliği önerdiğini belirten Eslem, Pakistan’ın yalnızca bu uçakların satılması ile ilgilendiğini söyledi.

Eslem, Pakistan’ın halihazırda JF-17 Thunder ve Mushaq eğitim uçaklarını kendisinin ürettiğini belirtti. Çin Savunma Bakanı’nın geçtiğimiz hafta Pakistan’ı ziyaret ettiğini belirten Eslem, Pakistan’ın savunma alanında Çin’den aldığı kazanımların bölgesel bağlamda görüleceğini ifade etti.

PAKİSTAN, TÜRKİYE'DEN DE ATAK HELİKOPTERİ ALACAK

Pakistan yönetimi, ordunun taarruz helikopterine ihtiyaç duyduğunu, dünyadaki diğer taarruz helikopterlerini de incelediklerini ancak Türkiye'nin kendi üretimi olan Atak Helikopterlerini almaya sıcak baktıklarını belirtiyor. Pakistan ayrıca, Atak Helikopterlerini ortak üretme teklifini de Türkiye'ye götürüceği ifade ediliyor.

Pakistan hükümeti bir vyandan Taliban'la barış müzakereleri yürtürken diğer yandan da ordusunu güçlendirmeyi planlıyor. Pakistan'ın bu adımının, Taliban'la barış sağlanması durumunda bölgede bulunan diğer gruplara karşı daha güçlü konuma gelerek istikrarı hızlıca sağlamak amacıyla atıldığı ifade ediliyor.

Diğer taraftan, Pakistan hükümetinin, orduyu bölgede güçlü bir konuma getirerek, müzakerelerdeTaliban'a karşı avantaj elde etmek istediği dile getiriliyor. 

 

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2014, 11:17
banner53
YORUM EKLE

banner39