Pakistan'da 1.5 milyar dolarlık yardım tartışmaları

Suudi Arabistan'ın Pakistan'a verdiği 1.5 milyar dolarlık yardım ülkede tartışmalara neden oluyor, muhalefet bu kredinin Pakistan'daki ihtiyaçlar için değil, Suriye'ye silah göndermek için kullanılacağını öne sürüyor

Pakistan'da 1.5 milyar dolarlık yardım tartışmaları

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Suudi Arabistan, çeşitli alt yapı ve enerji projelerinin tamamlanması için Pakistan'a 1,5 milyar dolarlık yardım yaptığını açıkladı. Suudi Arabistan'ın açıklamasından sonra Pakistanlı yetkililer de ülkedeki alt ve üst yapı çalışmaları için kullanılacak bir milyar dolarlık yardımın Suudi Arabistan'dan alınacağını doğruladı. Ancak bu açıklamalardan sonra Pakistan muhalefetinden itirazlar yükseldi. 

Pakistan'daki muhalefet partileri, bu paranın Pakistan için kullanılmayacağını, Suriye'deki muhalifleri silahlandırmak için kullanılacağını ileri sürdü. Pakistan'daki anamuhalefet partisi olan Pakistan Halk Partisi (PPP)'nin lideri Seyid Hurşid Ahmed Şah Suudi Arabistan'dan alınan paranın, Suriye'ye silah göndemek için kullanılacağını iddia etti.

Ahmed Şah, Pakistan meclisinde yaptığı açıklamada, "Başbakan Navaz Şerif, bu parayı Suudi Arabistan'ın hediyesi olarak tanımlamış. Ben hayatımda böyle pahalı bir hediye görmedim. Bence bunu Guinness Rekorlar kitabına da kaydettirelim, dünyanın en pahalı hediyesi diye. Bu para hediye olarak verilmedi, Suriye'deki grupları silahlandırmak için verildi." dedi.

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ise, Ahmed Şah ve diğer muhalefet temsilcilerinin iddialarını yalanlayarak, Suudi Arabistan'dan alınan paranın tamamen Pakistan içinde kullanılcağını ve herhangi bir ülkeye silah gönderilmesinin sözkonusu olmadığını ifade etti.

Tartışmalarla ilgili açıklama yapan, Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin de hükümetin bu adımını desteklediğini belirterek, bu yardımın bir yabancıdan değil, kardeş ve dost bir ülkeden alındığını söyledi. 

Suudi Arabistan'dan alınan para ile ilgili parlamentoda açıklama yapan, Navaz Şerif'in Dışişleri ve Ulusal Güvenlikten Sorumlu Danışmanı Sertac Aziz, alınan yardımın ülkedeki ekonoımik krizin aşılması ve yarım kalan alp ve üst yapı çalışmalarının tamamlanması için kullanılacağını ifade etti. 

Aziz, muhalefetin iddia ettiği gibi Suudi Arabistan'dan alınan bu para ile Suriye politikasının finanse edilmesinin söz konusu olmadığını savundu.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2014, 17:58
banner53
YORUM EKLE

banner39