banner39

Pakistan'da Tahir-ül Kadri pes etti, eve dönüyor

Pakistan'da hükümet karşıtı eylem düzenleyen muhalif lider Tahir-ül Kadri 67 gün süren sokak eylemlerini bitirdiklerini duyurdu

Ortadoğu 25.10.2014, 11:42 25.10.2014, 12:01
Pakistan'da Tahir-ül Kadri pes etti, eve dönüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pakistan'da Başbakan Navaz Şerif'in istifası talebi ile 67 gündür hükümet karşıtı gösterilerini sürdüren Pakistan Halk Hareketi (PAT) Lideri Tahir-ul Kadri, meclis binası önündeki oturma eylemlerini sona erdirdiklerini açıkladı.

Başkent İslamabad'da taraftarlarına seslenen Kadri, hükümet karşıtı gösterilerinin ilk aşamasını tamamlayarak amaçlarına ulaştıklarını, ikinci aşamasına geçilecek gösterilerin tüm şehirlerde gerçekleştirileceğini belirtti.

Kadri, taraftarlarına "Çadırlarınızı, eşyalarını toplayın ve evlerinize geri dönün. Bundan sonra bütün şehirlerde gösterilerimizi sürdüreceğiz. Ben de gezerek mitingler düzenleyeceğim" dedi.

Düzenlediği mitinglerle halkın demokrasi haklarını tanıtarak onları zihinsel uyandırdığını ve gözlediği hedeflerine ulaştığını dile getiren Kadri, partisinin bir dahaki genel seçimlere katılacağını ifade etti.

Kadri, devrim yapacağı iddiası ile 17 Haziran'da ülkeye dönmüş, Pakistan Adalet Hareketi'ne (PTI) destek vererek 14 Ağustos'ta çok sayıda taraftarları ile Lahor şehrinden başkent İslamabad'a yürümüştü.

Kadri'nin 30 Ağustos'ta taraftarlarına Başbakanlık Ofisi'ne yürüme çağrısı yapmasının ardından göstericiler ile polis arasında çatışmalar başlamıştı. Olaylarda 3 kişi hayatını kaybederken yaklaşık 500 kişi yaralanmıştı.

Bu arada Başbakan Navaz Şerif'in istifasını talep eden PTI Lideri İmran Han ve destekçileri, parlamento binası önündeki oturma eylemi devam ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?