banner39

Pakistan'da Taliban komutanı öldürüldü

Pakistan'ın Kuzey Veziristan bölgesinde, Taliban komutanlarından Aşikullah Mehsud uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti

Ortadoğu 05.06.2014, 14:49 05.06.2014, 15:31
Pakistan'da Taliban komutanı öldürüldü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pakistan Talibanı'nın önemli komutanlarından Aşikullah Mehsud'un, Kuzey Veziristan'ın Mirali bölgesinde düzenlenen silahlı saldırıda öldüğü bildirildi.

İntihar eylemcileri yetiştirmekle ün kazandığı öğrenilen Mehsud, Mirali'de, kendisine yaklaşan bir aracın içinden açılan ateş sonucu hayatını kaybetti.

Saldırganın kaçtığı belirtilirken, saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Saldırının, Pakistan Talibanın'dan ayrılan Secne grubu ile Taliban'a bağlı Şahriyar grubu arasında bir süredir devam eden çatışmanın neticesinde olduğu tahmin ediliyor.

TALİBAN'A BAĞLI GRUPLAR ATEŞKESİ BİTİRMEK İSTİYOR

Taliban'a bağlı bazı gruplar, Taliban ve Pakistan hükümeti arasındaki barış müzakereleri kapsamında başlatılan ateşkesi bitirebileceklerini duyurdu.

Pakistan'ın Kuzey Veziristan bölgesinde bulunan gruplar, Pakistan hükümetinin kendilerine yönelik operasyonlar düzenlemeye devam ettiğini ve ateşkes sürecinde 100^'ün üzerinde kayıp verdiklerini öne sürerek yeniden silahlanarak kendilerini savunmaya geçeceklerini duyurdu.

Taliban yöneticilerinden Hafız Gül Bahadır geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada; "10 Haziran'dan sonra bölgede kendimizi savunmak ve herhangi bir askeri müdahale planına karşı koyabilmek için silahlanacağız" ifadelerini kullandı. 

Diğer taraftan Taliban'ın üst yönetimi de, bölgede yaşayan kabilelere ya taliban saflarına katılma ya da bölgeye komşu olan Afganistan'a göç etmeleri konusunda uyardı.

Taliban'a bağlı gruplara dağıtılan Urduca yazılmış bir talimat notunda; "Taliban Şurası aldığı kararla birlikte, bundan sonra maruz kaldığı saldırılara göz yummayacaktır ve Veziristan'ı savunmak için gereken adımı atacaktır" ifadeleri yer aldı.

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?