banner39

Pakistan'da 'zam' eylemleri artıyor

Pakistan'da son birkaç hafta içinde petrol ve doğalgaza yapılan zamlar yüzünden başlayan eylemler giderek artıyor

Ortadoğu 05.04.2012, 14:05 05.04.2012, 14:05
Pakistan'da 'zam' eylemleri artıyor

Pakistan'da hükümetin son haftalarda elektrik, petrol ürünleri ve sıvılaştırılmış doğalgaza yaptığı zamlara karşı protestolar devam ediyor.

Ülkede ana muhalefette bulunan İslam Birliği Partisi Nevaz Grubu (PML-N) ülkenin en büyük üçüncü kenti Ravalpindi'de sokağa inerek hükümeti ve zamları protesto etti.

Hükümetten zamların geri alınmasını isteyen eylemciler, Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari ve Başbakan Yusuf Rıza Gilani aleyhinde sloganlar attı, kentin birçok ana yolunu trafiğe kapattı. Üzerinde zam oranlarının yazıldığı hükümetin temsili tabutunu ateşe veren eylemciler daha sonra olay çıkarmadan dağıldı.

Eylemcilerin liderlerinden PML-N Ravalpindi Senatörü İbrar Malik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başta elektrik ve petrol ürünleri sonra temel tüketim mallarına son dönemlerde gelen yüksek orandaki zamların sosyal tabakanın altındaki yoksulları vurduğunu, hükümetin zamlardan vazgeçmemesi durumunda sosyal olayların ve cinnetlerin artacağı uyarısında bulundu.

Hükümetin yoksulun ağzındaki ekmeği çalmakla suçlayan muhalif senatör, zamların geri alınmaması durumunda daha büyük eylemlere hazırlandıklarını söyledi.

Bu arada, ülke genelinde protesto eylemlerinin artması üzerine hükümet, petrol ürünlerinde yüzde 3 oranında indirim kararı aldı.

Son yıllarda terör olayları ve ambargolar nedeniyle ekonomik darboğazdan geçen Pakistan'da enflasyonun yüzde 30'u aştığı belirtiliyor, ülkede son bir yılda elektriğe yüzde 100'den fazla, doğalgaz ve petrol ürünlerine de yüzde 60'ın üzerinde zam yapıldı.

 

 

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?