Pakistan'dan S. Arabistan'a nükleer silah desteği

Suudi Arabistan'ın, İran’ın askeri nükleer programına cevap olarak Pakistan’dan nükleer başlık aldığı ve halihazırda bomba atabilecek füze sistemleri olabileceği iddia ediliyor

Pakistan'dan S. Arabistan'a nükleer silah desteği

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Suudi Arabistan'ın, Pakistan nükleer silah projesne yatırım yaptığı ve istediği an atom bombası edinebileceği iddia edildi. BBC'ye konuşan kaynaklar, Riyad'ın Pakistan’dan nükleer başlık aldığını ve halihazırda bomba atabilecek füze sistemleri olabileceğini de ileri sürüyor. Suudi Arabistan'ın nükleer silah arayışına genellikle İran'ın atom programına tepki penceresinden bakılıyordu ama bu bilgiler Suudilerin İran'dan çok daha önce nükleer silah edinebilmesi ihtimaline işaret ediyor.

BBC’nin güvenlik ve diplomatik haberler editörü Mark Urban Pakistan’da hazır olarak bekleyen birçok nükleer silah için Suudilerin ödeme yapmış olabileceğini belirtti. Urban, aynı zamanda İsrail Savunma Kuvvetleri'nin istihbarat başkanı Amos Yadlin'in bir toplantıda “Suudiler bir ay beklemeyecek, bombalar için ödeme yapıldı, Pakistan’a gidecekler ve ne getirmeleri gerekiyorsa getirecekler” dediğini aktardı.

Bu yılın başlarında, NATO'dan çok üst düzey bir yetkili, Pakistan'da Suudi Arabistan için üretilen nükleer silahların nakledilmeyi beklediğine dair istihbarat raporları gördüğünü söylemişti. Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması imzalayan olan Suudi Arabistan'ın füze başlıklarını Pakistan'da tutarak kendi ülkesinde herhangi bir nükleer silah bulunmadığı iddiasıyla tutarlı olduğu ve aynı zamanda uluslararası baskılardan kendisini kurtardığı yorumları yapıldı.

2009 yılından, yani Suudi Arabistan Krali Abdullah, ABD'nin Orta Doğu temsilcisi Dennis Ross'u, İran eşiği geçerse kendilerinin de nükleer silah edineceği konusunda uyardığından bu yana, krallık Amerikalılara bu konudaki niyeti konusunda sayısız mesaj gönderdi.

RİYAD'IN NÜKLEER SİLAH ÇABALARI

BBC, Suudi Arabistan'ın nükleer başlıklı da dahil uzun menzilli füze edinme projesinin tarihinin eski olduğunu, 1980'lerin sonlarında Çin'den, gizlice, onlarca balistik füze alındığını kaydetti. Bu yaz, Jane's savunma ve silah sanayisi şirketi uzmanları Suudilerin, fırlatma rampaları İsrail ve İran'a göre hizalanmış yeni CSS-2 füzeleri konuşlandırdığını yazdılar.

Jane's dergisi Riyad'ın yaklaşık 200 kilometre güneybatısında, orta menzilli balistik füze konuşlandırılan üçüncü bir alan daha bulunduğunu açıkladı. "Herkesin bildiği bir başka şey de Suudi Arabistan'ın yıllardır Pakistan'ın savunma sektörüne verdiği cömert destekti. Batılı uzmanlar bu yatırımların füze geliştirilmesi ve nükleer labaratuarlara yapıldığını öne sürüyorlar.

Savunma uzmanlarına ve sızdırılan bazı belgelere göre, uzun süredir ABD'nin İsrail politikasından rahatsız olan Suudiler, Irak'da Saddam Hüseyin'in devrilmesine  öfkeliydi ve İran'ın nükleer programından da giderek daha çok endişe ediyorlardı. Bu nedenle diplomatik kulislerde Suudi-Paristan nükleer işbirliği konusundaki söylentiler giderek yoğunlaştı.

Amerikalıları yıllarda kapalı kapılar arkasında uyaran Suudi yetkililerin, açık açık "İran'ın nükleer kapasitesi olursa kraliyetin olmaması asla düşünülemez" görüşünü dile getirmeye başlaması ise daha yakın tarihli...

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2013, 13:30
banner53
YORUM EKLE

banner39