banner15

Palmira antik kenti yeniden DEAŞ'ın kontrolünde

DEAŞ, Humus'un doğusundaki tarihi Palmira şehrinin kontrolünü ikinci kez ele geçirdi

Palmira antik kenti yeniden DEAŞ'ın kontrolünde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'deki antik Palmira (Tedmur) kentinin yeniden tümüyle DEAŞ'ın kontrolüne geçtiği bildirildi.

Tedmur'daki yerel aktivistlerden Ömer Hamza, DEAŞ mensuplarının birkaç günden bu yana sürdürdükleri saldırıların ardından Humus'un doğusundaki tarihi kentin denetimini ikinci kez tamamen rejim güçlerinden aldığını belirtti.

Kent çevresinde yoğun çatışmaların devam ettiğini aktaran Hamza, Suriye ordusuna ait savaş uçaklarının kent çevresinde DEAŞ'a ait mevzi ve karargahları bombaladığını ifade etti.

DEAŞ, 20 Mayıs 2015'te yoğun çatışmaların ardından tarihi Palmira antik kentinin kontrolünü sağlamıştı. Kent geçen mart ayında rejim güçlerinin kontrolüne geçmişti.

Suriye'deki iç savaştan önce Palmira, ülkenin en önemli turistik merkezlerinden biriydi. Her yıl binlerce turist, antik kenti görmek için bölgeye akın ediyordu.

Birleşmiş Milletler Bilim Eğitim ve Kültür Kuruluşu (UNESCO), DEAŞ tarafından tahrip edilen Suriye’nin Humus kentindeki tarihi Palmira şehrinin büyük zarar gördüğü tespitinde bulunmuştu.

BM güvenlik güçlerinin koruması altında bölgeye giden UNESCO heyeti, Palmira'daki büyük heykellerin, büstlerin, mezarların ve anıtların büyük bir kısmının yıkılıp, parçalandığını bildirmişti.

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2016, 17:17
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48