banner39

Panetta Ortadoğu turunda

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta Tunus'tan başladığı turun ikinci durağı Mısır'da..

Ortadoğu 31.07.2012, 14:09 31.07.2012, 14:09
Panetta Ortadoğu turunda

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta Ortadoğu turuna başladığı Tunus'ta Esad'a sert mesajlar verdi.

CNN'e verdiği röportajda Panetta Esad'a "Eğer kendini ve aileni korumak istiyorsan çekip gitsen iyi olur" diye seslendi.

Panetta Esad gidince Suriye ordusunun dağılmaması gerektiğini de vurguladı. Panetta kimyasal silahların yanlış ellere geçmemesi için Suriye ordusunun yerinde kalması gerektiğini de belirtti. Panetta Suriye'de istikrarı sağlamak için Esad sonrası güvenlik kuvvetlerini bir arada tutabilmenin önemli olduğunu ve demokrasiye geçişi bu kuvvetlerin sağlaması gerektiğini söyledi.

Panetta'nın bu açıklaması, onun Mısır modelini benimsediği yorumlarına yol açtı. Mısır'da da Mübarek yönetimden çekildikten sonra Mısır güvenlik kuvvetleri olarak askerler yönetimi devralmış, ancak geçiş sürecinin uzun sürmesi büyük protestolara yol açmıştı.

Panetta Tunus'un ardından Mısır'a geçti, devlet başkanı Muhammed Mursi ve Mısır'da Yüksek Askeri Konsey Başkanı Mareşal Hüseyin Tantavi'yle görüşmesi bekleniyor. İsrail ve Ürdün'de temaslarda bulunacağı açıklanan Panetta
Kudüs'te İsrailli dengi Ehud Barak'ın da aralarında bulunduğu İsrailli yetkililerle bir araya gelecek.

Panetta'nın Suriye'den kaçan yaklaşık 140 bin kişiye evsahipliği yapan Ürdün'de de Kral II. Abdullah ile görüşeceği belirtildi.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?