banner39

banner35

Papa Francis ve el-Ezher Şeyhinden ortak çağrı

Papa Francis ve el-Ezher Şeyhi savaş ve nefretin sonlandırılması için çağrıda bulundu

Ortadoğu 15.05.2020, 17:24
Papa Francis ve el-Ezher Şeyhinden ortak çağrı

El-Ezher Şeyhi Dr. Ahmed et-Tayyib ve Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus dün koronavirüs (Kovid-19) salgınının ortadan kalkması için birlikte dua etti. İki din adamı tarafından dün yapılan açıklamalarda, savaşlar, hoşgörüsüzlük ve nefreti durdurma çağrısında bulunuldu.

El-Ezher ve Vatikan arasında imzalanan Dünya Barışı ve Birlikte Yaşamak İçin İnsan Kardeşliği Belgesi’nin hedeflerine ulaşması için oluşturulan Üst Kurul tarafından yapılan çağrı sonucunda Dr. Tayyib ve Papa Franciscus bir araya gelerek salgının ortadan kalkması, Allah’a yakınlaşmak ve insanlık için dua etti.

Ezher Şeyhi Dr. Tayyib tarafından yapılan açıklamada, “Çağrı, uluslararası çapta liderler, krallar, devlet başkanları, başbakanlar, müftüler, dini liderler, siyasi ve medya mensupları, halk ve prestijli eğitim kurumlarından destek ve ilgi gördü” ifadelerine yer verildi. İnsan Kardeşliği Yüksek Komitesi'nin internet sitesi ve sosyal medya hesaplarında ayrıca, el-Ezher’in resmi internet sayfasında yapılan çağrı sonucunda Arap ve Avrupa ülkelerinin çeşitli kesimlerinden katılımcılar tarafından dua yapılırken çekilen video ve fotoğraflar paylaşıldı.

 İnsan Kardeşliği Yüksek Komitesi, 14 Mayıs’ta dili, dini, rengi ne olursa olsun tüm dünya halklarından bulundukları yerlerden dua, namaz, oruç ve hayırlı işlerle Allah’a yönelip bu salgının ortadan kalkması için yakarma çağrısında bulunmuştu.

Papa Francisus resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Tüm dini geleneklerin mensupları olarak hepimiz kardeşiz, İnsan Kardeşliği Yüksek Komitesi tarafından düzenlenen dua, tövbe ve oruç günün de birleşiyoruz. Tanrı’nın bize acımasını, bu trajedi ve salgını yok etmesini diliyoruz. Ayrıca savaş, açlık, eğitimsiz kalan çocuklar gibi diğer bela ve salgınları ortadan kaldırmasını diliyoruz. Hepimiz kardeş olarak bir araya geldik bunları diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Dr. Tayyib, “İnsan Kardeşliği Yüksek Komitesi’nin çağrısı, her şeyin gücünü elinde bulundurana yönelmek için yapılan samimi bir çağrı. Üzerimizdeki bela bulutlarını (koronavirüs) dağıtması, kullarını bunun etkisinden kurtarması için dua ve namazla yakarmak için içten davettir. Koronavirüs nedeniyle tüm dünyayı Alemlerin Rabbi’ne yönelerek dua edip ona yaklaşmaya davet ediyoruz. Tüm insanlığı, herkes için adalet, barış, birlikte yaşama ve eşitlik değerlerini yeniden tesis etmek için halklar arasındaki ortak bağı teşvik ediyoruz” dedi.

Canterbury Başpiskoposluğu Lideri Justin Welby ise Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “Papa Francisus, salgını sona erdirmek için bir dua ve hayırlı işler gününde birleşme çağrısında bulundu. Şu anda, tüm inançlardan insanlar Tanrı'dan yardım istiyorlar. Baba, Oğul ve Kutsal Ruh adına Tanrı'nın merhameti için dua edelim” ifadelerini kullandı.

İngiltere hükümeti Ortadoğu ve Afrika İşleri Sözcüsü Rosie Dyas, dün yaptığı açıklamada, “Koronavirüs salgını, ne din ne de farklılık yarımı yaptı. İstisnasız hepimiz bu krizden etkilendik. Manevi tarafı da dahil olmak üzere her seviyede mücadele için birleşmeliyiz” dedi.

Kaynak: aawsat

banner53
Yorumlar (0)
3
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?